fluid-checkout - en to uk translation catalogue (523 entries)

en: Go to Plugin Search
uk: Перейдіть до пошуку плагінів

en: Activate %s
uk: Активувати %s

en: <strong>%1$s</strong> requires <strong>%2$s</strong> to be installed and activated. <a href="%4$s">%3$s</a>
uk: <strong>%1$s</strong> потребує встановлення та активації <strong>%2$s</strong>. <a href="%4$s">%3$s</a>

en: Enter your code here
uk: Введіть свій код тут

note: translators: %s: Form field label
en: Add %s
uk: Додати %s

en: Remove
uk: Видалити

en: Order number and receipt will be sent to this email address.
uk: Номер замовлення та квитанція будуть надіслані на цю електронну адресу.

en: Apartment, unit, building, floor, etc.
uk: Квартира, блок, будівля, поверх тощо.

en: Shipping phone
uk: Телефон для доставки

en: Only used for shipping-related questions.
uk: Використовується тільки для питань, пов'язаних з доставкою.

en: Single step
uk: Один крок

en: Click to go to the order summary
uk: Натисніть, щоб перейти до звіту про замовлення

en: Cart total:
uk: Усього у візку:

note: translators: Next checkout step title
en: Proceed to %s
uk: Перейти до %s

en: Proceed to contact
uk: Перейдіть до контакту

en: Proceed to shipping
uk: Перейдіть до відправки

en: Proceed to billing
uk: Перейдіть до виставлення рахунку

en: Proceed to payment
uk: Перейдіть до оплати

en: Shipping method
uk: Спосіб доставки

en: Additional notes
uk: Додаткові примітки

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

note: translators: %1$s is replaced with html for "current checkout step number", %2$s is replaced with html for "total number of checkout steps".
en: Step %1$s of %2$s
uk: Крок %1$s від %2$s

en: Change: %s
uk: Зміна: %s

en: Not selected yet.
uk: Ще не вибрали.

en: Same as shipping address
uk: Те саме, що й адреса доставки

en: Same as billing address
uk: Те саме, що й адреса для виставлення рахунку

en: Order summary
uk: Підсумки замовлення

en: Edit cart
uk: Редагувати кошик

note: translators: %s: html for the email address typo correction suggestion link
en: Did you mean %s?
uk: Ви мали на увазі %s?

en: Change email address to: {suggestion-value}
uk: Змінити адресу електронної пошти на: {suggestion-value}

en: This is a required field.
uk: Це обов'язкове поле.

en: This is not a valid email address.
uk: Ця адреса електронної пошти є недійсною.

en: This field does not match the related field value.
uk: Це поле не збігається зі значенням пов'язаного поля.

en: The CPF number "{cpf_number}" is invalid.
uk: Номер CPF "{cpf_number}" є недійсним.

en: The CNPJ number "{cnpj_number}" is invalid.
uk: Номер CNPJ "{cnpj_number}" є недійсним.

en: (Required)
uk: (Обов'язково)

en: Checkout Header - Desktop
uk: Шапка оформлення замовлення - Робочий стіл

en: Display widgets on the checkout header for large screens. Only displayed if using the plugin's checkout header.
uk: Відображати віджети в шапці замовлення для великих екранів. Відображається лише у разі використання шапки оформлення замовлення плагіна.

en: Checkout Header - Mobile
uk: Шапка оформлення замовлення - мобільна

en: Display widgets below the checkout header for mobile devices. Only displayed if using the plugin's checkout header.
uk: Відображати віджети під шапкою оформлення замовлення для мобільних пристроїв. Відображається лише у разі використання заголовка оформлення замовлення плагіна.

en: Checkout Sidebar
uk: Бічна панель оформлення замовлення

en: Display widgets on the checkout sidebar after the order summary.
uk: Відображати віджети на бічній панелі оформлення замовлення після підбиття підсумків замовлення.

en: Checkout Order Summary
uk: Підсумок оформлення замовлення

en: Display widgets inside the order summary at the checkout page.
uk: Відображення віджетів всередині зведення про замовлення на сторінці оформлення замовлення.

en: Checkout Below Place Order
uk: Оформити замовлення нижче

en: Display widgets below the place order button at the checkout page.
uk: Покажіть віджети під кнопкою оформлення замовлення на сторінці оформлення замовлення.

en: Checkout Footer
uk: Нижній колонтитул оформлення замовлення

en: Display widgets on the checkout footer. Only displayed if using the plugin's checkout footer.
uk: Відображати віджети в нижньому колонтитулі оформлення замовлення. Відображається лише у разі використання футера оформлення замовлення плагіна.

en: Classic
uk: Класика

en: Boxed
uk: У коробці.

en: Split
uk: Спліт

en: Minimalist
uk: Мінімалістичний

en: Fluid Checkout and Delivery Date plugins by CodeRockz
uk: Плагіни перевірки рідини та дати доставки від CodeRockz

en: <p>We detected that you are using the plugins Delivery & Pickup Date Time for WooCommerce (free and PRO) by CodeRockz. Integration with these plugins have been moved to Fluid Checkout PRO.</p>
uk: <p>Ми виявили, що ви використовуєте плагіни Delivery & Pickup Date Time для WooCommerce (безкоштовний та PRO) від CodeRockz. Інтеграція з цими плагінами була перенесена до Fluid Checkout PRO.</p>

en: Upgrade to PRO
uk: Оновлення до PRO

en: Fluid Checkout database updated successfully
uk: База даних Fluid Checkout успішно оновлена

en: The database changes where applied successfully.
uk: База даних змінюється в разі успішного застосування.

en: Ok
uk: Гаразд.

en: Dismiss
uk: Звільнити.

en: Fluid Checkout database update
uk: Оновлення бази даних Fluid Checkout

en: Some changes to the database are required. As with any update, we recommend you to <strong>take a full backup of your website before proceeding</strong>.
uk: Необхідно внести деякі зміни до бази даних. Як і перед будь-яким оновленням, ми рекомендуємо вам <strong>зробити повну резервну копію вашого веб-сайту перед тим, як продовжувати</strong>.

en: Update database
uk: Оновлення бази даних

en: Fluid Checkout is not compatible with the Divi Builder checkout layout
uk: Каса для рідин не сумісна з макетом каси Divi Builder

en: <p>Fluid Checkout needs the classic WooCommerce shortcode-based checkout form to work. When using the Divi Builder to customize the look and feel of the checkout page, the classic shortcodes are replaced with custom widgets from the Divi Builder for each part of the checkout page. These custom widgets are not compatible with Fluid Checkout.</p><p>Please edit your checkout page replacing the Divi Builder widgets with the a text widget containing the shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code>.</p>
uk: <p>Для роботи Fluid Checkout потрібна класична форма оформлення замовлення на основі шорткодів WooCommerce. При використанні Divi Builder для налаштування зовнішнього вигляду сторінки оформлення замовлення класичні шорткоди замінюються кастомними віджетами з Divi Builder для кожної частини сторінки оформлення замовлення. Ці кастомні віджети не сумісні з Fluid Checkout.</p><p>Потрібно відредагувати сторінку оформлення замовлення, замінивши віджети Divi Builder на текстовий віджет, що містить шорткод <code>[woocommerce_checkout]</code>.</p>

en: Edit the checkout page
uk: Відредагуйте сторінку оформлення замовлення

en: Read the documentation.
uk: Прочитайте документацію.

en: Germanized PRO multistep checkout feature needs to be disabled when using Fluid Checkout
uk: Функцію багатокрокового оформлення замовлення німецькою PRO потрібно вимкнути під час використання Fluid Checkout

en: When using Fluid Checkout, the multistep feature from the Germanized PRO plugin becomes unnecessary and can cause <strong>critical errors while processing new orders</strong>. Please disable the Germanized PRO multistep checkout feature in the plugin settings.
uk: При використанні Fluid Checkout багатоетапне оформлення замовлення з плагіна Germanized PRO стає непотрібним і може спричинити <strong>критичні помилки при обробці нових замовлень</strong>. Будь ласка, вимкніть функцію багатокрокового оформлення замовлення в налаштуваннях плагіна Germanized PRO.

en: Go to Germanized settings
uk: Перейдіть до німецькомовних налаштувань

en: Thanks for choosing Fluid Checkout!
uk: Дякуємо, що обрали Fluid Checkout!

en: You have been using the plugin for a while now. How do you like it so far? <br>Please give us a quick rating, we appreciate every bit of feedback and it encourages us to keep improving the plugin :)
uk: Ви використовуєте плагін вже деякий час. Як він вам поки що подобається? <Будь ласка, дайте нам коротку оцінку, ми цінуємо кожен відгук і це заохочує нас продовжувати покращувати плагін :)

en: Rate the plugin
uk: Оцініть плагін

en: I need help!
uk: Мені потрібна допомога!

en: Some features of WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers might not work as expected when using it with Fluid Checkout. Read <a href="%s">our documentation</a> for more information and alternative solutions.
uk: Деякі функції WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers можуть не працювати належним чином при використанні його з Fluid Checkout. Прочитайте <a href="%s">нашу документацію</a> для отримання додаткової інформації та альтернативних рішень.

en: Read documentation
uk: Читати документацію

en: Don't show this again
uk: Не показуйте це знову

en: Special offers
uk: Спеціальні пропозиції

en: Extend all the goodness of Fluid Checkout to your cart page and thank you pages.
uk: Розширте всі переваги Fluid Checkout на сторінку кошика та сторінки подяки.

en: Fluid Checkout PRO
uk: Перевірка рідини PRO

en: Design templates, optimized cart and order received pages, account matching, and much more.
uk: Шаблони дизайну, оптимізовані сторінки кошика та отримання замовлення, узгодження облікових записів та багато іншого.

en: The best tools to further <strong>improve your WooCommerce checkout conversion rate</strong> and make the purchase experience consistent on the entire journey.
uk: Найкращі інструменти для подальшого <strong>підвищення конверсії вашого WooCommerce-кабінету</strong> і забезпечення послідовності процесу покупки протягом усього шляху.

en: More design templates
uk: Більше шаблонів дизайну

en: Optimized cart page
uk: Оптимізована сторінка кошика

en: Optimized order received / thank you page
uk: Оптимізована сторінка отримання замовлення / подяки

en: Edit cart contents at checkout page
uk: Редагувати вміст кошика на сторінці оформлення замовлення

en: Account matching / user matching
uk: Зіставлення облікового запису / зіставлення користувача

en: Express Checkout buttons from supported payment methods
uk: Кнопки експрес-оформлення замовлення з підтримуваних способів оплати

en: Trust symbols on the cart and thank you pages
uk: Символи довіри в кошику та на сторінках подяки

en: More positions for the coupon code on the checkout page
uk: Більше позицій для коду купона на сторінці оформлення замовлення

en: Integrated coupon code field on the cart page
uk: Інтегроване поле коду купона на сторінці кошика

en: International phone numbers
uk: Міжнародні номери телефонів

en: Gift messages and packing slips
uk: Подарункові повідомлення та пакувальні листи

en: Local pickup and in-store collection
uk: Локальний самовивіз та вивезення в магазині

en: Upgrade to PRO &mdash; 99 EUR
uk: Оновлення до PRO &mdash; 99 EUR

en: Fluid Checkout PRO – Bundle
uk: Перевірка рідини PRO - пакет

en: All PRO features + All add-ons for a special price.
uk: Всі функції PRO + всі доповнення за спеціальною ціною.

en: The bundle includes all add-ons we currently offer and Fluid Checkout add-ons we launch in the future.
uk: Пакет включає в себе всі доповнення, які ми пропонуємо зараз, а також доповнення Fluid Checkout, які ми запустимо в майбутньому.

en: 226 EUR value (Save 42%)
uk: 226 євро (економія 42%)

en: Google Address Autocomplete
uk: Автодоповнення адреси Google

en: Address Book
uk: Адресна книга

en: EU-VAT Assistant
uk: Асистент з ПДВ в ЄС

en: All future add-ons *
uk: Всі майбутні доповнення *.

en: * For as long as you have an active subscription.
uk: * Поки у вас активна підписка.

en: Get the Bundle – Only 129 EUR
uk: Придбайте пакет - лише 129 євро

en: All prices shown in EUR. If there are any divergencies with the prices on our website, the offers shown on the website superseed these and will be applied.
uk: Всі ціни вказані в євро. У разі будь-яких розбіжностей з цінами на нашому сайті, пропозиції, вказані на сайті, мають переважну силу і будуть застосовуватися.

en: Add-ons
uk: Доповнення

en: Enhance your checkout experience with these add-ons.
uk: Покращуйте процес оформлення замовлення за допомогою цих доповнень.

en: I already have it – Hide this offer
uk: Я вже маю - Приховати цю пропозицію

en: Installed &mdash; Activate
uk: Встановлено &mdash; Активувати

en: Activated
uk: Активовано

en: Up to 40% less checkout fields to fill in.
uk: До 40% менше полів для заповнення при оформленні замовлення.

en: Avoid delivery delays and unsatisfied customers. Collect the <strong>correct address information</strong> from the first time they buy with you.
uk: Уникайте затримок доставки та незадоволених клієнтів. Збирайте <strong>правильну адресну інформацію</strong> з першого разу, коли вони купують у вас.

en: Get this add-on &mdash; 29 EUR
uk: Отримайте це доповнення &mdash; 29 EUR

en: Address book
uk: Адресна книга

en: Multiple saved addresses for shipping and billing.
uk: Кілька збережених адрес для доставки та виставлення рахунків.

en: Let customers <strong>save multiple shipping and billing addresses</strong> on their account and choose which ones to use at checkout and cart pages.
uk: Дозвольте клієнтам <strong>зберігати кілька адрес доставки та виставлення рахунків</strong> у своєму обліковому записі та обирати, які з них використовувати під час оформлення замовлення та на сторінках кошика.

en: Get this add-on &mdash; 59 EUR
uk: Отримайте це доповнення &mdash; 59 EUR

en: Simplified EU-VAT validation for your store.
uk: Спрощена перевірка ПДВ для вашого магазину.

en: Collect and <strong>validate EU VAT numbers at the checkout page</strong>, removes tax charges on reverse charge basis and confirms customer location when needed.
uk: Збирає та <strong>перевіряє номери ПДВ ЄС на сторінці оформлення замовлення</strong>, видаляє податкові нарахування на основі зворотного нарахування та підтверджує місцезнаходження клієнта, коли це необхідно.

en: Get this add-on &mdash; 39 EUR
uk: Отримайте це доповнення &mdash; 39 EUR

en: All add-ons are sold separately and require the <strong>Fluid Checkout Lite</strong> plugin to be installed and activated, except when noted.
uk: Всі доповнення продаються окремо і вимагають встановлення та активації плагіна <strong>Fluid Checkout Lite</strong>, за винятком випадків, коли це зазначено.

en: Select an image
uk: Виберіть зображення

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to get your license key, or <a href="%s" target="_blank">purchase a new license key</a>.
uk: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Увійдіть до свого облікового запису</a>, щоб отримати ліцензійний ключ, або <a href="%s" target="_blank">придбати новий ліцензійний ключ</a>.

note: translators: %s: License key expiration date.
en: Valid until %s.
uk: Дійсний до %s.

note: translators: %s: License key expiration date.
en: Expired on %s.
uk: Закінчився на %s.

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to renew your license key and continue to receive updates and support.
uk: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Увійдіть до свого облікового запису</a>, щоб поновити ліцензійний ключ і продовжити отримувати оновлення та підтримку.

en: License key cancelled.
uk: Ліцензійний ключ скасовано.

en: <a href="%s" target="_blank">Purchase a new license key</a> and continue to receive updates and support.
uk: <a href="%s" target="_blank">Придбайте новий ліцензійний ключ</a> і продовжуйте отримувати оновлення та підтримку.

en: Error:
uk: Помилка:

en: Setup & Documentation
uk: Налаштування та документація

en: Great! Your checkout page is now running on Fluid Checkout.
uk: Чудово! Ваша сторінка оформлення замовлення зараз працює на Fluid Checkout.

en: Here are a few resources for you to get started:
uk: Ось кілька ресурсів, з яких ви можете почати:

en: Read the installation guide <a href="%s" target="_blank">Getting stated with Fluid Checkout</a>.
uk: Прочитайте посібник з встановлення <a href="%s" target="_blank">Встановлення за допомогою Fluid Checkout</a>.

en: Setup layout and design on the <a href="%s">checkout options</a>.
uk: Налаштуйте макет та дизайн на сторінці <a href="%s">опції оформлення замовлення</a>.

en: Check if there are any <a href="%s">integration options</a> available for other plugins you have installed.
uk: Перевірте, чи доступні <a href="%s">опції інтеграції</a> для інших встановлених вами плагінів.

en: Visit <a href="%s" target="_blank">our documentation</a> for more information about Fluid Checkout features.
uk: Відвідайте <a href="%s" target="_blank">нашу документацію</a> для отримання додаткової інформації про функції Fluid Checkout.

en: If you ever need help, <a href="%s" target="_blank">open a support ticket</a> on our official support channel.
uk: Якщо вам коли-небудь знадобиться допомога, <a href="%s" target="_blank">відкрийте тікет підтримки</a> на нашому офіційному каналі підтримки.

en: Cart layout
uk: Розміщення візка

en: Cart optimizations
uk: Оптимізація кошика

en: Enable cart page optimizations
uk: Увімкнути оптимізацію сторінки кошика

en: Display the cart page with a layout similar to the checkout page.
uk: Відображати сторінку кошика з макетом, схожим на сторінку оформлення замовлення.

en: Header and footer
uk: Верхній і нижній колонтитули

en: Header and footer template
uk: Шаблон верхнього та нижнього колонтитулів

en: Controls whether to use the distraction free page header and footer or keep the currently active theme's header and footer.
uk: Дозволяє визначити, чи використовувати верхній і нижній колонтитули сторінки, що не відволікають увагу, чи залишити верхній і нижній колонтитули поточної активної теми.

en: Distraction free header and footer
uk: Верхній і нижній колонтитули, що не відволікають увагу

en: Theme's header and footer
uk: Верхній і нижній колонтитули теми

en: Cart elements
uk: Елементи візка

en: Make the order summary stay visible on the cart page while scrolling
uk: Зробіть так, щоб підсумок замовлення залишався видимим на сторінці кошика під час прокрутки

en: Coupon codes
uk: Коди купонів

en: Select position where to display the coupon codes section on the cart page. Only applicable when AJAX cart and the integrated coupon codes in the checkout page are enabled.
uk: Виберіть позицію для відображення розділу з кодами купонів на сторінці кошика. Застосовується лише тоді, коли увімкнено AJAX-кошик та інтегровані коди купонів на сторінці оформлення замовлення.

en: Hidden
uk: Приховано

en: Before the cart items section
uk: Перед розділом товарів у кошику

en: Inside the cart items section
uk: Усередині розділу товарів у кошику

en: After the cart items section
uk: Після розділу товарів у кошику

en: Before the shipping section
uk: Перед розділом доставки

en: After the shipping section
uk: Після розділу доставки

en: Before the order summary
uk: Перед підбиттям підсумків замовлення

en: Inside the order summary
uk: Всередині зведення про замовлення

en: Before the order totals
uk: До того, як замовлення буде завершено

en: After the order totals
uk: Після підбиття підсумків замовлення

en: After the order summary
uk: Після підбиття підсумків замовлення

en: Shipping
uk: Доставка

en: Select position where to display the shipping costs and calculator on the cart page.
uk: Виберіть позицію для відображення вартості доставки та калькулятора на сторінці кошика.

en: Display as a cart section
uk: Відображати як розділ кошика

en: Cross-sells
uk: Перехресні продажі

en: Select position where to display the cross-sells section on the cart page.
uk: Виберіть позицію, де відображати секцію перехресних продажів на сторінці кошика.

en: Before the cart actions
uk: Перед діями кошика

en: After the cart actions
uk: Після дій кошика

en: Layout of cross-sell items on the cart page.
uk: Розміщення товарів для перехресних продажів на сторінці кошика.

en: Optimized horizontal cross-sells layout
uk: Оптимізоване горизонтальне розташування крос-продажів

en: Theme's cross-sells layout
uk: Макет перехресних продажів теми

en: Number of cross-sell items to display on the cart page
uk: Кількість товарів для перехресних продажів на сторінці кошика

en: Trust symbols &amp; badges
uk: Символи довіри та бейджики

en: Add widget areas to the cart page
uk: Додайте області віджетів на сторінку кошика

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the cart page.
uk: Ці області віджетів використовуються для додавання символів довіри та значків довіри на сторінці кошика.

en: Checkout
uk: Каса

en: Layout &amp; design
uk: Макет та дизайн

en: Checkout layout
uk: Макет каси

en: Design template
uk: Шаблон дизайну

en: Dark mode
uk: Темний режим

en: Enable dark mode
uk: Увімкнути темний режим

en: Header and footer templates
uk: Шаблони верхнього та нижнього колонтитулів

en: We recommend using the distraction free header and footer to avoid distractions at the checkout page. <a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">Read the research about cart abandonment</a>.
uk: Ми рекомендуємо використовувати верхній і нижній колонтитули, що не відволікають увагу, щоб уникнути відволікаючих чинників на сторінці оформлення замовлення. <a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">Читай дослідження про відмову від кошика</a>.

en: Logo image
uk: Зображення логотипу

en: Choose an image to be displayed on the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
uk: Виберіть зображення, яке буде відображатися в шапці сторінки оформлення замовлення. Застосовується лише у разі використання верхнього та нижнього колонтитулів, що не відволікають увагу.

en: Header background color
uk: Колір фону заголовка

en: Choose a background color for the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
uk: Виберіть колір фону для заголовка сторінки оформлення замовлення. Застосовується лише у разі використання верхнього та нижнього колонтитулів, що не відволікають увагу.

en: HTML color value. ie: #f3f3f3
uk: Значення кольору HTML. Тобто: #f3f3f3

en: Page background color
uk: Колір фону сторінки

en: Choose a background color for the checkout page. Color is applied to the <em>body</em> element.
uk: Виберіть колір фону для сторінки оформлення замовлення. Колір застосовується до елемента <em>body</em>.

en: Footer background color
uk: Колір фону нижнього колонтитула

en: Choose a background color for the checkout page footer. Only applies when using the distraction free header and footer.
uk: Виберіть колір фону для нижнього колонтитула сторінки оформлення замовлення. Застосовується лише у разі використання верхнього та нижнього колонтитулів, що не відволікають увагу.

en: Checkout elements
uk: Елементи каси

en: Progress bar
uk: Індикатор виконання

en: Display the checkout progress bar when using multi-step checkout layout
uk: Відображення індикатора виконання замовлення у разі використання багатоетапного оформлення замовлення

en: Make the checkout progress bar stay visible while scrolling
uk: Зробіть так, щоб індикатор виконання замовлення залишався видимим під час прокрутки

en: Express checkout
uk: Експрес-оформлення замовлення

en: Enable the express checkout section
uk: Увімкніть розділ експрес-оформлення замовлення

en: Displays the express checkout section at checkout when supported payment gateways have this feature enabled.
uk: Відображає розділ експрес-оформлення замовлення при оформленні замовлення, якщо підтримувані платіжні шлюзи мають цю функцію.

en: Display express checkout buttons in one line for larger screens
uk: Відображати кнопки експрес-оформлення замовлення в один рядок для великих екранів

en: Ignore additional checkout required fields when paying with a compatible express checkout payment gateway
uk: Ігнорувати додаткові обов'язкові поля при оплаті через сумісний платіжний шлюз експрес-оформлення замовлення

en: Make the order summary stay visible while scrolling
uk: Зробіть так, щоб підсумок замовлення залишався видимим під час прокрутки

en: Choose a background color for the order summary section.
uk: Виберіть колір фону для розділу підсумків замовлення.

en: Highlight the order totals row in the order summary table
uk: Виділіть рядок "Підсумкові суми замовлень" у зведеній таблиці замовлень

en: Most useful when the order summary section does not have a highlighted background color. Might also apply to the Cart, Order Received and View Order pages when using Fluid Checkout PRO.
uk: Найбільш корисний, коли розділ підсумків замовлення не має виділеного кольору фону. Також може застосовуватися до сторінок "Кошик", "Отримане замовлення" та "Перегляд замовлення" при використанні Fluid Checkout PRO.

en: Action link on the order summary at checkout.
uk: Посилання на дію в анотації замовлення при оформленні замовлення.

en: Edit cart link
uk: Редагувати посилання на кошик

en: Cart items count
uk: Підрахунок товарів у кошику

en: Link to shop page
uk: Посилання на сторінку магазину

en: Cart items
uk: Товари в кошику

en: Enable options to edit cart items on the checkout page
uk: Увімкнути опції редагування товарів у кошику на сторінці оформлення замовлення

en: Allow customers to change product quantities or removing items directly at the checkout page.
uk: Дозвольте клієнтам змінювати кількість товару або видаляти товари безпосередньо на сторінці оформлення замовлення.

en: Hide cart items errors at the checkout page
uk: Приховати помилки товарів у кошику на сторінці оформлення замовлення

en: Do not display the cart items errors message at the top of the checkout page. When submitting the checkout form to complete the purchase, these error messages will always be displayed.
uk: Не показуйте повідомлення про помилки в кошику у верхній частині сторінки оформлення замовлення. При відправленні форми оформлення замовлення для завершення покупки ці повідомлення про помилки завжди будуть відображатися.

en: Place order
uk: Оформити замовлення

en: Define the position to display "Place order" and terms checkbox section.
uk: Визначте позицію для відображення секції "Оформити замовлення" та прапорця з умовами.

en: Some options might not be compatible with some plugins and themes.
uk: Деякі параметри можуть бути несумісними з деякими плагінами та темами.

en: Below the payment section
uk: Нижче розділу оплати

en: Below the order summary
uk: Нижче підсумок замовлення

en: Both below the payment section and the order summary
uk: Як під розділом оплати, так і під підсумком замовлення

en: Add widget areas to the checkout page
uk: Додайте області віджетів на сторінку оформлення замовлення

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the checkout page.
uk: Ці області віджетів використовуються для додавання символів довіри та бейджів довіри на сторінці оформлення замовлення.

en: Display checkout sidebar widgets only when viewing the last checkout step on mobile devices when using multi-step checkout layout
uk: Відображати віджети бічної панелі каси лише під час перегляду останнього кроку оформлення замовлення на мобільних пристроях у разі використання багатокрокових макетів оформлення замовлення

en: Enable integrated coupon code section
uk: Увімкнути інтегрований розділ з кодами купонів

en: Only applicable if use of coupon codes are enabled in the WooCommerce settings.
uk: Застосовується лише якщо використання купонних кодів увімкнено в налаштуваннях WooCommerce.

en: Display the coupon codes section title
uk: Відобразити назву розділу кодів купонів

en: Only applicable when coupon code is displayed as a separate section on the checkout or cart pages.
uk: Застосовується лише тоді, коли код купона відображається окремим розділом на сторінці оформлення замовлення або кошика.

en: Select position where to display the coupon codes section on the checkout page.
uk: Виберіть позицію для відображення розділу з кодами купонів на сторінці оформлення замовлення.

en: Before the checkout steps
uk: Перед оформленням замовлення

en: As a substep before payment methods
uk: Як попередній крок до способів оплати

en: As a substep after payment methods
uk: Як наступний крок після способів оплати

en: Select style of the "apply coupon" button. Only applicable when the coupon code section is displayed "Before the checkout steps" on the checkout page, or "Before the cart items section" on the cart page.
uk: Виберіть стиль кнопки "Застосувати купон". Застосовується лише тоді, коли розділ з кодом купона відображається "Перед кроками оформлення замовлення" на сторінці оформлення замовлення або "Перед розділом товарів у кошику" на сторінці кошика.

en: Default button style
uk: Стиль кнопки за замовчуванням

en: "Add" link button
uk: Кнопка "Додати" посилання

en: Checkout fields
uk: Поля для оформлення замовлення

en: Optional fields
uk: Необов'язкові поля

en: Hide optional fields behind a link button
uk: Приховати необов'язкові поля за кнопкою посилання

en: It is recommended to keep this option checked to reduce the number of open input fields, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">read the research</a>.
uk: Рекомендується залишити цю опцію увімкненою, щоб зменшити кількість відкритих полів введення, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">читати дослідження</a>.

en: Do not hide "Address line 2" fields behind a link button
uk: Не ховайте поля "Адресний рядок 2" за кнопкою посилання

en: Recommended only when most customers actually need the "Address line 2" field, or when getting the right shipping address is crucial (ie. if delivering food and other perishable products).
uk: Рекомендується лише тоді, коли більшості клієнтів дійсно потрібне поле "Адресний рядок 2", або коли отримання правильної адреси доставки має вирішальне значення (наприклад, при доставці продуктів харчування та інших товарів, що швидко псуються).

en: Display the "Add" link buttons in lowercase
uk: Відображати кнопки посилань "Додати" малими літерами

en: Make the labels of optional field "Add" link button as <code>lowercase</code> (ie. "Add phone number" instead of "Add Phone Number"). This option also affects the link buttons for coupon code fields.
uk: Зробіть підписи кнопки посилання на опціональне поле "Додати" у вигляді <code>нижнього регістру</code> (тобто "Додати номер телефону" замість "Додати номер телефону"). Ця опція також впливає на кнопки посилань для полів з кодами купонів.

en: Billing address
uk: Адреса для виставлення рахунку

en: Select position where to display the billing address section on the checkout page.
uk: Виберіть позицію для відображення розділу з адресою для виставлення рахунку на сторінці оформлення замовлення.

en: As a step before shipping
uk: Як крок перед відправкою

en: As a sub-step before the shipping address section
uk: Як підкрок перед розділом адреси доставки

en: As a sub-step after the shipping address section
uk: На наступному кроці після розділу адреси доставки

en: As a step after shipping
uk: Як крок після відвантаження

en: As a sub-step before the payment section
uk: Як підкрок перед розділом оплати

en: Force billing and shipping addresses to the same (single section)
uk: Примусьте адреси виставлення рахунків і доставки бути однаковими (один розділ)

en: Checkbox for "Same as shipping/billing address" checked by default
uk: За замовчуванням встановлено прапорець "Така сама, як адреса доставки/виставлення рахунку"

en: The checkbox "Same as shiping address" will start as checked by default when the shipping address section is displayed first. <br>The checkbox "Same as billing address" will start as checked by default when the billing address section is displayed first. <br> It is recommended to leave this option checked as to significantly reduce the number of open input fields at checkout, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">read the research</a>.
uk: Прапорець "Така ж, як адреса доставки" буде встановлений за замовчуванням, коли секція адреси доставки відображатиметься першою. <br> Прапорець "Така ж, як адреса для виставлення рахунку" буде встановлений за замовчуванням, коли першою відображатиметься секція адреси для виставлення рахунку. <br> Рекомендується залишити цю опцію встановленою, щоб значно зменшити кількість відкритих полів введення при оформленні замовлення, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">читайте дослідження</a>.

en: Highlight the billing address section in the checkout form
uk: Виділіть у формі оформлення замовлення розділ "Адреса для виставлення рахунку

en: Shipping address
uk: Адреса доставки

en: Highlight the shipping address section in the checkout form
uk: Виділіть розділ з адресою доставки у формі оформлення замовлення

en: Shipping methods
uk: Способи доставки

en: Choose in which position to display the shipping methods section.
uk: Виберіть, в якій позиції відображати розділ "Способи доставки".

en: Before shipping address
uk: Адреса перед відправкою

en: After shipping address
uk: Після адреси доставки

en: Prevent automatic selection of the first shipping method
uk: Заборонити автоматичний вибір першого способу доставки

en: When enabled, the first shipping method available will not be automatically selected when no other shipping method was previously selected for each shipping package. <br>This option will be automatically enabled if the option for clearing the selected shipping method is enabled for the Local Pickup feature.
uk: Якщо цю опцію увімкнено, перший доступний спосіб доставки не буде автоматично вибрано, якщо для кожного пакунка не було обрано жодного іншого способу доставки. <br>Цю опцію буде автоматично ввімкнено, якщо для функції "Місцевий самовивіз" увімкнено опцію очищення вибраного способу доставки.

en: Local pickup
uk: Місцевий самовивіз

en: Removes shipping address section when a local pickup shipping method is selected.
uk: Видаляє розділ адреси доставки, якщо вибрано спосіб доставки місцевим самовивозом.

en: Replaces the shipping address with the pickup point location when a local pickup shipping method is selected.
uk: Замінює адресу доставки на місце розташування пункту самовивозу, якщо вибрано спосіб доставки місцевим самовивозом.

en: Show option to clear shipping methods in the pickup location substep
uk: Показати опцію очищення способів доставки на підкроці "Місце отримання

en: Show a link button on the pickup location substep to clear the chosen shipping methods. This can be used to allow showing the shipping address section again if a local pickup method was previously selected.
uk: Показувати кнопку з посиланням на підкроці "Адреса самовивозу", щоб очистити вибрані способи доставки. Це може бути використано для повторного відображення розділу адреси доставки, якщо раніше було обрано місцевий спосіб самовивозу.

en: Choose which address to save as the shipping address for local pickup orders.
uk: Виберіть, яку адресу зберегти як адресу доставки для місцевих замовлень самовивозу.

en: Save the selected pickup location
uk: Збережіть вибране місце отримання

en: Save same as the billing address
uk: Зберегти як адресу для виставлення рахунку

en: Do not save any shipping address
uk: Не зберігайте жодної адреси доставки

en: Company name field for shipping address
uk: Поле назви компанії для адреси доставки

en: Change visibility for the company name field for the shipping address section on the checkout form.
uk: Змініть видимість поля назви компанії для розділу адреси доставки на формі оформлення замовлення.

en: If field is set as "optional", which is the default visibility state, no changes will be applied to let other plugins apply any changes they need.
uk: Якщо поле встановлено як "необов'язкове", що є станом видимості за замовчуванням, жодних змін не буде застосовано, щоб дозволити іншим плагінам застосувати необхідні їм зміни.

en: Hidden (remove field)
uk: Приховано (видалити поле)

en: Optional
uk: Необов'язково

en: Required
uk: Потрібно

en: Add shipping phone field to the checkout form.
uk: Додайте поле з телефоном доставки до форми оформлення замовлення.

en: Choose in which step to display the shipping phone field.
uk: Виберіть, на якому кроці відображати поле з телефоном доставки.

en: Contact step
uk: Крок до контакту

en: Billing phone
uk: Телефон для виставлення рахунку

en: Add billing phone field to the checkout form.
uk: Додайте поле для виставлення рахунку до форми оформлення замовлення.

en: Choose in which step to display the billing phone field.
uk: Виберіть, на якому кроці відображати поле телефону для виставлення рахунку.

en: Enable phone number validation based on country rules
uk: Увімкніть перевірку номера телефону відповідно до правил країни

en: When disabled, the phone field validation will not check if country or area codes are valid for the country.
uk: Якщо цей параметр вимкнено, перевірка поля "Телефон" не перевірятиме, чи дійсні коди країни або регіону для цієї країни.

en: Only show allowed countries for shipping or billing
uk: Показувати тільки дозволені країни для доставки або виставлення рахунку

en: When enabled, only the countries allowed for shipping will be available in the shipping phone field, and only countries allowed for billing will be available for the billing phone field.
uk: Якщо цю опцію увімкнено, у полі "Телефон для доставки" будуть доступні лише країни, дозволені для доставки, а в полі "Телефон для виставлення рахунку" будуть доступні лише країни, дозволені для виставлення рахунку.

en: Show country code beside the flag
uk: Показати код країни поруч з прапором

en: Show an example of a valid phone number inside phone fields
uk: Показати приклад коректного номера телефону в полях телефону

en: Do not change placeholders
uk: Не змінюйте заповнювачі

en: Show if not defined
uk: Показати, якщо не визначено

en: Always show
uk: Завжди показуйте

en: Order notes
uk: Примітки до замовлення

en: Define the visibility of the additional order notes field.
uk: Визначте видимість поля додаткових приміток до замовлення.

en: Gift options
uk: Варіанти подарунків

en: Display gift message and other gift options at the checkout page
uk: Відображати повідомлення про подарунок та інші варіанти подарунків на сторінці оформлення замовлення

en: Allow customers to add a gift message and other gift related options to the order.
uk: Дозвольте клієнтам додавати до замовлення повідомлення про подарунок та інші опції, пов'язані з подарунками.

en: Display the gift message fields always expanded
uk: Відображати поля подарункових повідомлень завжди розгорнутими

en: Display the gift message as part of the order details table instead of a separate section
uk: Відображати повідомлення про подарунок як частину таблиці деталей замовлення замість окремого розділу

en: This option affects the order confirmation page (thank you page) and order details on account pages, emails and packing slips.
uk: Ця опція впливає на сторінку підтвердження замовлення (сторінку подяки) та деталі замовлення на сторінках облікового запису, електронних листах та пакувальних квитанціях.

en: Account matching
uk: Узгодження рахунків

en: Enable the account matching feature
uk: Увімкніть функцію зіставлення облікових записів

en: Associate the guest customer's orders with their existing account when an account already exists with the customer's contact details.
uk: Пов'язувати замовлення гостьового клієнта з його обліковим записом, якщо обліковий запис з контактними даними клієнта вже існує.

en: Display message when an account exists with the email address provided
uk: Відображати повідомлення, якщо обліковий запис існує за вказаною адресою електронної пошти

en: Replaces the account creation fields with a notification and option to log in. In some contexts, it might be recommended to leave this option disabled to protect the privacy of customers.
uk: Замінює поля для створення акаунта на сповіщення та можливість увійти в систему. У деяких випадках може бути рекомендовано залишити цю опцію вимкненою, щоб захистити конфіденційність користувачів.

en: Dashboard
uk: Приладова панель

en: Integrations
uk: Інтеграції

en: No integrations available at the moment on this section. The options related to each plugin will only appear here if that plugin is activated.
uk: Наразі в цьому розділі немає доступних інтеграцій. Параметри, пов'язані з кожним плагіном, з'являться тут, тільки якщо цей плагін активовано.

en: License keys
uk: Ліцензійні ключі

en: No license keys options available at the moment on this section. The options related to each plugin or add-on will appear here when that plugin is activated.
uk: Наразі в цьому розділі немає опцій ліцензійних ключів. Опції, пов'язані з кожним плагіном або доповненням, з'являться тут, коли цей плагін буде активовано.

en: Visit our website for more information about our plugins and add-ons.
uk: Відвідайте наш веб-сайт, щоб дізнатися більше про наші плагіни та доповнення.

en: Order pay page
uk: Сторінка оплати замовлення

en: Order pay
uk: Оплата замовлення

en: Enable order pay page optimizations
uk: Увімкніть оптимізацію сторінки оплати замовлення

en: Changes the layout of order pay page for existing orders pending payment from the customer.
uk: Змінює макет сторінки оплати замовлення для існуючих замовлень, які очікують на оплату від клієнта.

en: Add widget areas to the order pay page
uk: Додайте області віджетів на сторінку оплати замовлення

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the order pay page.
uk: Ці області віджетів використовуються для додавання символів довіри та значків довіри на сторінці оплати замовлення.

en: Thank you page & order details layout
uk: Сторінка подяки та макет деталей замовлення

en: Order details optimizations
uk: Оптимізація деталей замовлення

en: Enable thank you page and order details optimizations
uk: Увімкніть оптимізацію сторінки подяки та деталей замовлення

en: Changes the layout of order details on the thank you page and account pages.
uk: Змінює розташування деталей замовлення на сторінці подяки та сторінках облікового запису.

en: Enable order details customizations on email notifications
uk: Увімкнути налаштування деталей замовлення в email-сповіщеннях

en: Display new sections and change order of sections on email notifications. Styles of order details on email notifications remain unchanged.
uk: Відображати нові розділи та змінювати порядок розділів в email-сповіщеннях. Стилі деталей замовлення в email-повідомленнях залишаються незмінними.

en: Thank you page
uk: Сторінка подяки

en: These options affect the thank you page, also known as order received or order confirmation pages.
uk: Ці опції впливають на сторінку подяки, також відому як сторінка отриманого замовлення або сторінка підтвердження замовлення.

en: Order details layout
uk: Макет деталей замовлення

en: Display the order details with wide layout on the thank you page
uk: Відображайте деталі замовлення з широким макетом на сторінці подяки

en: Add widget areas to the thank you page
uk: Додайте області віджетів на сторінку подяки

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the thank you page.
uk: Ці області віджетів використовуються для додавання символів довіри та значків довіри на сторінці подяки.

en: These options affect the thank you page , view order details on account pages and on email notifications.
uk: Ці опції впливають на сторінку подяки, перегляд деталей замовлення на сторінках облікового запису та в сповіщеннях на електронну пошту.

en: Order actions
uk: Дії на замовлення

en: Choose in which position to display the order actions.
uk: Виберіть, в якій позиції відображати дії замовлення.

en: Inside the order overview
uk: В огляді замовлень

en: After the order overview
uk: Після огляду замовлення

en: After order sections
uk: Розділи після замовлення

en: Order status
uk: Статус замовлення

en: Display the order status progress bar
uk: Відображення індикатора стану замовлення

en: Choose in which position to display the section.
uk: Виберіть, в якому положенні відображати розділ.

en: After the order overview and payment instructions
uk: Після огляду замовлення та отримання інструкцій по оплаті

en: Before the order items section
uk: Перед розділом товарів для замовлення

en: Inside the order items section
uk: Усередині розділу позицій замовлення

en: After the order items section
uk: Після розділу товарів для замовлення

en: On the sidebar
uk: На бічній панелі

en: Order downloads
uk: Завантаження замовлень

en: Gift message
uk: Повідомлення про подарунок

en: Tools
uk: Інструменти

en: Troubleshooting
uk: Усунення несправностей

en: Debug options
uk: Параметри налагодження

en: Debug mode
uk: Режим налагодження

en: Using debug mode affects the website performance. Only use this option while troubleshooting.
uk: Використання режиму налагодження впливає на продуктивність сайту. Використовуйте цю опцію лише під час усунення несправностей.

en: Load unminified assets
uk: Завантажуйте немінералізовані активи

en: Enhanced select fields
uk: Розширені поля для вибору

en: Replace <code>select2</code> dropdown components with <code>TomSelect</code>
uk: Замініть компоненти випадаючого списку <code>select2</code> на <code>TomSelect</code>

en: TomSelect is a simpler dropdown selection component which is less prone to errors than Select2, while offering the same features that are actually used on WooCommerce checkout pages.
uk: TomSelect - це простіший компонент випадаючого списку, який менш схильний до помилок, ніж Select2, пропонуючи при цьому ті ж функції, які фактично використовуються на сторінках оформлення замовлення WooCommerce.

en: Fix automatic zoom-in on form fields
uk: Виправлено автоматичне масштабування полів форми

en: Set <code>font-size</code> inside form fields to 16px
uk: Встановіть <code>font-size</code> всередині полів форми на 16px

en: When the font size inside form fields is smaller than 16px, Safari and other browsers might automatically zoom in on mobile devices to make the text easier to read. When this option is enabled, it will set the font size for inside the form fields to 16px on pages optimized by Fluid Checkout to avoid it zooming in.
uk: Якщо розмір шрифту в полях форми менше 16 пікселів, Safari та інші браузери можуть автоматично збільшувати масштаб на мобільних пристроях, щоб зробити текст більш зручним для читання. Коли ця опція ввімкнена, на сторінках, оптимізованих Fluid Checkout, розмір шрифту всередині полів форми буде встановлено на 16px, щоб уникнути збільшення.

en: The shipping destination is always set to "Default to customer shipping address" when Fluid Checkout is activated. Customers can still provide different shipping and billing addresses during checkout, an option for setting the default billing address to be the same as the shipping address is available at WooCommerce > Settings > Fluid Checkout.
uk: Пункт призначення доставки завжди встановлюється на "За замовчуванням на адресу доставки клієнта", коли активовано Fluid Checkout. Клієнти все ще можуть надавати різні адреси доставки та виставлення рахунків під час оформлення замовлення, опція встановлення адреси виставлення рахунків за замовчуванням такою ж, як і адреса доставки, доступна в WooCommerce > Налаштування > Fluid Checkout.

en: Fluid Checkout
uk: Перевірка рідини

en: Settings
uk: Налаштування

en: Support
uk: Підтримка

en: <a target="_blank" href="%s">Upgrade to PRO</a> to unlock more options.
uk: <a target="_blank" href="%s">Оновіть до PRO</a>, щоб отримати більше можливостей.

en: (experimental)
uk: (експериментальний)

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Verify Phone Number
uk: Підтвердити номер телефону

en: Please verify your phone number.
uk: Будь ласка, перевірте свій номер телефону.

en: The Bluehost Plugin
uk: Плагін Bluehost

en: Custom fields
uk: Користувацькі поля

en: Enable custom shipping email field
uk: Увімкніть спеціальне поле електронної пошти для доставки

en: When enabled, the shipping email field from the Bluehost plugin will be added to the checkout form.
uk: Якщо увімкнено, до форми оформлення замовлення буде додано поле електронної пошти для відправлення з плагіна Bluehost.

en: Captcha Pro by BestWebSoft
uk: Captcha Pro від BestWebSoft

en: Captcha position
uk: Позиція капчі

en: Define the position to display the captcha section. Some positions might not work depending on the captcha type chosen.
uk: Визначте позицію для відображення розділу з каптчею. Деякі позиції можуть не працювати залежно від обраного типу капчі.

en: Selecting a pickup point is required before proceeding.
uk: Перед тим, як продовжити, необхідно вибрати місце отримання.

en: Pickup point
uk: Пункт видачі

en: Pickup point not selected yet.
uk: Пункт самовивозу ще не обрано.

en: Pickup point:
uk: Місце зустрічі:

en: Mailchimp for WooCommerce
uk: Mailchimp для WooCommerce

en: Subscribe checkbox
uk: Прапорець "Підписатися

en: Override the position for the subscribe checkbox on the checkout page and always display it on the contact step
uk: Перевизначте позицію для чекбоксу підписки на сторінці оформлення замовлення і завжди відображайте його на кроці контакту

en: Before Shipping Address
uk: Адреса перед відправкою

en: (originally "%s")
uk: (в оригіналі "%s")

en: After Shipping Address
uk: Адреса після доставки

en: Selecting a collection point is required when shipping with FermoPoint.
uk: При відправленні з FermoPoint необхідно вибрати пункт збору.

en: If checked informs typos in email to users. (This feature has been disabled because Fluid Checkout offers the feature. Changes to this option will not take effect)
uk: Якщо ця опція позначена, повідомлятиме користувачам про помилки в електронних листах. (Цю функцію було вимкнено, оскільки Fluid Checkout пропонує цю функцію. Зміни цієї опції не набудуть чинності)

en: Enable Mail Check: (disabled feature)
uk: Увімкнути перевірку пошти: (вимкнено)

en: Carrier:
uk: Перевізник:

en: Sendinblue - WooCommerce Email Marketing
uk: Sendinblue - Email-маркетинг WooCommerce

en: Sign up checkbox position
uk: Позиція прапорця "Зареєструватися

en: Move the sign up checkbox to the contact step
uk: Перемістіть прапорець реєстрації на крок контакту

en: When enabled, the checkbox will be moved to the contact step independently of the display location defined in the Sendinblue plugin settings.
uk: Якщо увімкнено, прапорець буде переміщено на крок контакту незалежно від місця відображення, визначеного в налаштуваннях плагіна Sendinblue.

en: Theme Betheme
uk: Тема Бетема

en: Checkout progress
uk: Хід оформлення замовлення

en: Output the checkout steps section from Betheme on the checkout, cart and order received pages.
uk: Виведіть розділ "Етапи оформлення замовлення" з Betheme на сторінках оформлення замовлення, кошика та отриманого замовлення.

en: Theme Fennik
uk: Тема Фенник

en: Breadcrumbs
uk: Панірувальні сухарі

en: Output the breadcrumbs section from the Fennik theme when using Fluid Checkout header and footer.
uk: Виведіть розділ хлібних крихт з теми Fennik при використанні верхнього та нижнього колонтитулів Fluid Checkout.

en: Theme Go
uk: Тема "Вперед

en: My account layout
uk: Структура мого облікового запису

en: Enable wide layout on "My account" page.
uk: Увімкніть широку верстку на сторінці "Мій рахунок".

en: Theme Impreza
uk: Тема Impreza

en: Header
uk: Заголовок

en: Spacing for site header at the checkout page (in pixels)
uk: Відстань для заголовка сайту на сторінці оформлення замовлення (в пікселях)

en: Only applicable when using the Impreza theme header at the checkout page.
uk: Застосовується лише у разі використання шапки теми Impreza на сторінці оформлення замовлення.

en: Theme Kapee
uk: Тема Капі

en: Output the checkout steps section from the Kapee theme on the checkout, cart and order received pages.
uk: Виведіть розділ "Етапи оформлення замовлення" з теми Kapee на сторінках оформлення замовлення, кошика та отриманого замовлення.

en: Theme Porto
uk: Тема Порту

en: Output the checkout steps section from the Porto theme on the checkout, cart and order received pages.
uk: Виведіть розділ "Етапи оформлення замовлення" з теми Porto на сторінках оформлення замовлення, кошика та отриманого замовлення.

en: Theme Pressmart
uk: Тема Pressmart

en: Output the checkout steps section from the Pressmart theme on the checkout, cart and order received pages.
uk: Виведіть розділ "Етапи оформлення замовлення" з теми Pressmart на сторінках оформлення замовлення, кошика та отриманого замовлення.

en: Theme The Gem
uk: Тема Самоцвіт

en: Output the checkout steps section from The Gem theme when using Fluid Checkout header and footer.
uk: Виводити розділ "Етапи оформлення замовлення" з теми Gem при використанні верхнього та нижнього колонтитулів Fluid Checkout.

en: Theme Woodmart
uk: Тема Woodmart

en: Output the checkout steps section from the Woodmart theme when using Fluid Checkout header and footer.
uk: Виведіть розділ "Етапи оформлення замовлення" з теми Woodmart, якщо ви використовуєте верхній і нижній колонтитули Fluid Checkout.

en: Checkout options
uk: Варіанти оформлення замовлення

en: Disable the theme checkout options
uk: Вимкнути опції оформлення замовлення в темі

en: The options display product image, quantity field, remove button and link to product page added by the theme are disabled by default.
uk: Опції відображення зображення товару, поля кількості, кнопки видалення та посилання на сторінку товару, додані темою, за замовчуванням вимкнені.

en: Theme Atomion
uk: Тема Атоміон

en: Order progress
uk: Прогрес замовлення

en: Display order progress from the theme
uk: Відображати хід виконання замовлення з теми

en: Display the form field labels visible on the page
uk: Відображати підписи полів форми, видимі на сторінці

en: It is recommended to keep this option enabled for a better user experience.
uk: Рекомендується залишити цю опцію увімкненою для кращої роботи користувача.

en: Theme ZK Nito
uk: Тема ZK Nito

en: Add extra fields to the checkout form
uk: Додайте додаткові поля до форми оформлення замовлення

en: Adds an extra shipping email and shipping phone field to the shipping address section.
uk: Додає додаткову адресу електронної пошти та телефон доставки до розділу адреси доставки.

en: Go to the home page
uk: Перейдіть на головну сторінку

en: Skip to content
uk: Перейти до змісту

en: Create an account
uk: Створіть обліковий запис

en: Log in to your account
uk: Увійдіть до свого облікового запису

en: Already have an account?
uk: Вже маєте обліковий запис?

en: Logged in as %1$s. <a href="%2$s">Log out</a>
uk: Увійшов як %1$s. <a href="%2$s">Вийти</a>

en: Your order has a total amount due of %s. No further payment is needed.
uk: Ваше замовлення має загальну суму до сплати %s. Подальша оплата не потрібна.

en: Close and continue with checkout
uk: Закрийте та продовжуйте оформлення замовлення

en: Continue
uk: Продовжуйте

en: Parcel terminal
uk: Посилочний термінал

en: <p>This widget has been replaced by Fluid Checkout. </p><p>When using Fluid Checkout, the checkout page needs to use the original WooCommerce shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code> to work properly.</p><p>For more information, visit the Fluid Checkout documentation.</p>
uk: <p>Цей віджет було замінено на Fluid Checkout. </p><p>При використанні Fluid Checkout сторінка оформлення замовлення повинна використовувати оригінальний шорткод WooCommerce <code>[woocommerce_checkout]</code>, щоб працювати належним чином.</p><p>Для отримання додаткової інформації відвідайте документацію Fluid Checkout.</p>

en: Theme The7
uk: Тема The7

en: Additional header sections
uk: Додаткові розділи заголовка

en: Output additional header sections if enabled in the theme settings.
uk: Виводити додаткові секції заголовка, якщо це ввімкнено у налаштуваннях теми.

en: More information
uk: Більше інформації

en: Pick a Locker
uk: Вибери шафку

en: Page template
uk: Шаблон сторінки

en: Use `Order confirmation` page template for block-based themes
uk: Використовуйте шаблон сторінки `Підтвердження замовлення` для блочних тем

en: Only applies when using a block-based theme.
uk: Застосовується лише у разі використання блокової теми.

en: WooCommerce Stripe Gateway
uk: Шлюз смуги WooCommerce

en: Payment form
uk: Форма оплати

en: Apply styles to the Stripe payment form fields
uk: Застосування стилів до полів платіжної форми Stripe

en: When enabled, Fluid Checkout will apply styles optimized for compatibility with the plugin. You may want to disable this if you are using custom styles for the Stripe payment form fields.
uk: Якщо увімкнено, Fluid Checkout застосовуватиме стилі, оптимізовані для сумісності з плагіном. Ви можете вимкнути цю опцію, якщо ви використовуєте кастомні стилі для полів платіжної форми Stripe.

en: Theme Nyture
uk: Тема Nyture

en: Output the checkout steps section from the Nyture theme when using Fluid Checkout.
uk: Виведіть розділ кроків оформлення замовлення з теми Nyture при використанні Fluid Checkout.

en: Maybe be forced as "required" if the billing address section is displayed after the shipping address section, and the billing phone field is set as "required. This is needed to ensure the shipping address can be copied to the billing address when that option is checked.
uk: Може бути обов'язковим для заповнення, якщо секція адреси для виставлення рахунку відображається після секції адреси доставки, а поле телефону для виставлення рахунку встановлено як "обов'язкове". Це необхідно для того, щоб адресу доставки можна було скопіювати до адреси виставлення рахунку, коли ця опція позначена.

en: Maybe be forced as "required" if the billing address section is displayed after the billing address section, and the billing phone field is set as "required. This is needed to ensure the billing address can be copied to the billing address when that option is checked.
uk: Може бути обов'язковим для заповнення, якщо секція адреси для виставлення рахунку відображається після секції адреси для виставлення рахунку, а поле телефону для виставлення рахунку встановлено як "обов'язкове". Це необхідно для того, щоб адресу виставлення рахунку можна було скопіювати до адреси виставлення рахунку, коли ця опція позначена.

en: Allows customers to make payments for orders that are either created manually by the store admin or not completed during checkout.
uk: Дозволяє покупцям оплачувати замовлення, які були створені вручну адміністратором магазину або не завершені під час оформлення замовлення.

en: The plugin WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers is not compatible with Fluid Checkout
uk: Плагін WooCommerce Checkout Manager від Quadlayers не сумісний з Fluid Checkout

en: Company name field for billing address
uk: Поле назви компанії для адреси виставлення рахунку

en: Change visibility for the company name field for the billing address section on the checkout form.
uk: Змініть видимість поля назви компанії для розділу адреси виставлення рахунку на формі оформлення замовлення.

en: Theme Bookshelf
uk: Тематична книжкова полиця

en: Output the checkout steps section from the Bookshelf theme when using Fluid Checkout.
uk: Виведіть розділ "Етапи оформлення замовлення" з теми "Книжкова полиця" при використанні Fluid Checkout.

en: Account password
uk: Пароль облікового запису

en: An account will be created with the information provided at checkout when completing the order.
uk: При оформленні замовлення буде створено обліковий запис з інформацією, наданою при оформленні замовлення.

en: Choose the style of the progress bar.
uk: Виберіть стиль індикатора виконання.

en: Bars
uk: Бари

en: Theme Ireca
uk: Тема Ірека

en: WooCommerce page layout
uk: Макет сторінки WooCommerce

en: Force wide layout on WooCommerce pages
uk: Примусова широка верстка на сторінках WooCommerce

en: This ensures the content section is not too narrow on WooCommerce pages including checkout, cart, order received, order pay and account pages.
uk: Це гарантує, що розділ контенту не буде занадто вузьким на сторінках WooCommerce, включаючи сторінки оформлення замовлення, кошика, отриманого замовлення, оплати замовлення та облікового запису.

en: WooCommerce Smart Coupons
uk: Розумні купони WooCommerce

en: Position on checkout page
uk: Позиція на сторінці оформлення замовлення

en: Choose where to display the available coupons section on the checkout page.
uk: Виберіть, де відображати розділ доступних купонів на сторінці оформлення замовлення.

en: Before the progress bar
uk: Перед індикатором виконання

en: After the progress bar
uk: Після індикатора виконання

en: Before coupon codes section
uk: Перед розділом кодів купонів

en: Enable international phone number fields
uk: Увімкнути поля міжнародних телефонних номерів

en: Format phone numbers according to the rules for each country.
uk: Відформатуйте номери телефонів відповідно до правил для кожної країни.

en: Use precise phone number validation
uk: Використовуйте точну перевірку номера телефону

en: Try to ensure the phone number is a valid mobile or landline number based on the rules for the selected country code. This option uses the <code>intl-tel-input</code> precise validation feature, which may give false positives for some phone numbers.
uk: Переконайтеся, що номер телефону є дійсним мобільним або стаціонарним номером відповідно до правил для вибраного коду країни. Цей параметр використовує функцію точної перевірки <code>intl-tel-input</code>, яка може давати помилкові спрацьовування для деяких телефонних номерів.

en: This is an experimental feature and may not work as expected in all setups. Use it with caution.
uk: Це експериментальна функція, і вона може не працювати належним чином у всіх налаштуваннях. Використовуйте її з обережністю.

en: Phone number validation types used when precise validation is enabled.
uk: Типи валідації телефонного номера, які використовуються, коли ввімкнено точну валідацію.

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Fixed line
uk: Фіксована лінія

en: Toll free
uk: Безкоштовно

en: Contact
uk: Контакти

en: Multi step
uk: Багатоступеневий

en: 2 columns
uk: 2 колонки

en: 1 column
uk: 1 стовпчик

en: General styles for the checkout steps, order summary and other sections. <br>Might also apply to other pages such as the Cart, Order Received and View Order pages.
uk: Загальні стилі для етапів оформлення замовлення, підсумків замовлення та інших розділів. <br>Може також застосовуватися до інших сторінок, таких як "Кошик", "Отримане замовлення" та "Перегляд замовлення".

en: The design template <em>"Split"</em> is not available when using <em>"1 column"</em> layout and will fall back to <em>"Minimalist"</em> if chosen.
uk: Шаблон дизайну <em>"Роздільний"</em> недоступний при використанні макета <em>"1 колонка"</em> і буде повернутий до <em>"Мінімалістичний"</em>, якщо його буде обрано.

en: Before checkout steps
uk: Етапи перед оформленням замовлення

en: Or
uk: Або

en: When using the <em>"1 column"</em> checkout layout this option is always set to <em>"Before checkout steps"</em> and also applies to desktop view.
uk: При використанні <em>"1 колонка"</em> макета оформлення замовлення ця опція завжди встановлена на <em>"Перед кроками оформлення замовлення"</em> і також застосовується до десктоп-версії.

en: Position for the extra order summary section on mobile.
uk: Позиція для додаткового розділу підсумків замовлень на мобільному.

en: The option <em>"On the site header"</em> only applies when using the distraction-free header.
uk: Параметр <em>"У шапці сайту"</em> застосовується лише у разі використання заголовка, що не відволікає увагу.

en: On the site header (requires distraction-free header)
uk: У шапці сайту (потрібен заголовок, що не відволікає увагу)

en: Initial state for the expansible order summary section on mobile.
uk: Початковий стан для розширюваного розділу підсумків замовлень на мобільному.

en: We recommend setting it as <em>expanded</em> for the following countries due to regulatory requirements: <strong>Germany</strong>, <strong>Austria</strong>, <strong>Switzerland</strong>, <strong>Netherlands</strong>, <strong>Poland</strong>, <strong>Belgium</strong> and <strong>France</strong>.
uk: Ми рекомендуємо встановити його як <em>розширений</em> для наступних країн через регуляторні вимоги: <strong>Німеччина</strong>, <strong>Австрія</strong>, <strong>Швейцарія</strong>, <strong>Нідерланди</strong>, <strong>Польща</strong>, <strong>Бельгія</strong> та <strong>Франція</strong>.

en: Collapsed
uk: Впав.

en: Expanded
uk: Розширений

en: Do not show
uk: Не показувати

en: Yes
uk: Так.

en: No
uk: Ні.

[ctx: Button label for applying coupon codes]
en: Apply
uk: Подати заявку

[ctx: Checkout step title]
en: Contact
uk: Контакти

[ctx: Checkout step title]
en: Shipping
uk: Доставка

[ctx: Checkout step title]
en: Billing
uk: Виставлення рахунків

[ctx: Checkout step title]
en: Payment
uk: Оплата

[ctx: Checkout substep change link label]
en: Change
uk: Зміна

[ctx: Checkout substep save link label]
en: Save changes
uk: Зберегти зміни

[ctx: Substep review text]
en: None.
uk: Жодного.

[ctx: Image uploader.]
en: No image selected.
uk: Зображення не вибрано.

[ctx: Settings section]
en: Cart
uk: Кошик

[ctx: Settings section]
en: Order pay
uk: Оплата замовлення

[ctx: Settings section]
en: Thank you
uk: Дякую.

[ctx: Settings section title]
en: Integrations
uk: Інтеграції

[ctx: Settings section title]
en: License keys
uk: Ліцензійні ключі

[ctx: Captcha position]
en: Before place order section
uk: Перед оформленням замовлення розділ

[ctx: Captcha position]
en: Before place order button
uk: Кнопка перед оформленням замовлення

[ctx: Close button aria-label]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: Log in link label at checkout contact step]
en: Log in
uk: Увійдіть в систему

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue below
uk: Або продовжуйте нижче

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue as a guest
uk: Або продовжуйте як гість

[ctx: Clear image selection on admin pages.]
en: Remove image
uk: Видалити зображення

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number translators: %d: Package number
en: Shipping %d
uk: Доставка %d

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
uk: Доставка

[ctx: Used as fallback for "Proceed to next step" button label]
en: next step
uk: наступний крок
