fluid-checkout - en to sv translation catalogue (518 entries)

en: Go to Plugin Search
sv: Gå till Plugin-sökning

en: Activate %s
sv: Aktivera %s

en: <strong>%1$s</strong> requires <strong>%2$s</strong> to be installed and activated. <a href="%4$s">%3$s</a>
sv: <strong>%1$s</strong> kräver att <strong>%2$s</strong> installeras och aktiveras. <a href="%4$s">%3$s</a>

en: Enter your code here
sv: Ange din kod här

note: translators: %s: Form field label
en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Remove
sv: Ta bort

en: Order number and receipt will be sent to this email address.
sv: Ordernummer och kvitto kommer att skickas till denna e-postadress.

en: Apartment, unit, building, floor, etc.
sv: Lägenhet, enhet, byggnad, våning, etc.

en: Shipping phone
sv: Fraktande telefon

en: Only used for shipping-related questions.
sv: Används endast för fraktrelaterade frågor.

en: Single step
sv: Ett enda steg

en: Click to go to the order summary
sv: Klicka för att gå till ordersammanfattningen

en: Cart total:
sv: Vagn totalt:

note: translators: Next checkout step title
en: Proceed to %s
sv: Fortsätt till %s

en: Proceed to contact
sv: Fortsätt till kontakt

en: Proceed to shipping
sv: Fortsätt till leverans

en: Proceed to billing
sv: Fortsätt till fakturering

en: Proceed to payment
sv: Fortsätt till betalning

en: Shipping method
sv: Leveransmetod

en: Additional notes
sv: Ytterligare anmärkningar

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

note: translators: %1$s is replaced with html for "current checkout step number", %2$s is replaced with html for "total number of checkout steps".
en: Step %1$s of %2$s
sv: Steg %1$s av %2$s

en: Change: %s
sv: Ändring: %s

en: Not selected yet.
sv: Inte vald ännu.

en: Same as shipping address
sv: Samma som leveransadress

en: Same as billing address
sv: Samma som faktureringsadress

en: Order summary
sv: Sammanfattning av ordern

en: Edit cart
sv: Redigera kundvagn

note: translators: %s: html for the email address typo correction suggestion link
en: Did you mean %s?
sv: Menade du %s?

en: Change email address to: {suggestion-value}
sv: Ändra e-postadressen till: {förslagsvärde}

en: This is a required field.
sv: Detta är ett obligatoriskt fält.

en: This is not a valid email address.
sv: Detta är inte en giltig e-postadress.

en: This field does not match the related field value.
sv: Det här fältet stämmer inte överens med värdet i det relaterade fältet.

en: The CPF number "{cpf_number}" is invalid.
sv: CPF-numret "{cpf_number}" är ogiltigt.

en: The CNPJ number "{cnpj_number}" is invalid.
sv: CNPJ-numret "{cnpj_number}" är ogiltigt.

en: (Required)
sv: (Obligatoriskt)

en: Checkout Header - Desktop
sv: Kassahuvud - Skrivbord

en: Display widgets on the checkout header for large screens. Only displayed if using the plugin's checkout header.
sv: Visa widgets på kassahuvudet för stora skärmar. Visas endast om du använder plugins kassahuvud.

en: Checkout Header - Mobile
sv: Checkout-huvud - Mobil

en: Display widgets below the checkout header for mobile devices. Only displayed if using the plugin's checkout header.
sv: Visa widgetar under kassahuvudet för mobila enheter. Visas endast om du använder plugins kassahuvud.

en: Checkout Sidebar
sv: Sidofält för kassa

en: Display widgets on the checkout sidebar after the order summary.
sv: Visa widgets i kassans sidofält efter ordersammanfattningen.

en: Checkout Order Summary
sv: Checkout Orderöversikt

en: Display widgets inside the order summary at the checkout page.
sv: Visa widgetar i ordersammanfattningen på kassasidan.

en: Checkout Below Place Order
sv: Checka ut nedan Lägg beställning

en: Display widgets below the place order button at the checkout page.
sv: Visa widgetar under beställ-knappen på kassasidan.

en: Checkout Footer
sv: Kassans sidfot

en: Display widgets on the checkout footer. Only displayed if using the plugin's checkout footer.
sv: Visa widgetar i sidfoten för kassan. Visas endast om du använder plugins sidfot för kassan.

en: Classic
sv: Klassisk

en: Boxed
sv: Boxad

en: Split
sv: Delad

en: Fluid Checkout and Delivery Date plugins by CodeRockz
sv: Plugins för flytande kassa och leveransdatum av CodeRockz

en: <p>We detected that you are using the plugins Delivery & Pickup Date Time for WooCommerce (free and PRO) by CodeRockz. Integration with these plugins have been moved to Fluid Checkout PRO.</p>
sv: <p>Vi upptäckte att du använder insticksprogrammen Delivery & Pickup Date Time för WooCommerce (gratis och PRO) av CodeRockz. Integration med dessa plugins har flyttats till Fluid Checkout PRO.</p>

en: Upgrade to PRO
sv: Uppgradera till PRO

en: Fluid Checkout database updated successfully
sv: Fluid Checkout-databasen uppdaterades framgångsrikt

en: The database changes where applied successfully.
sv: Databasändringarna tillämpades framgångsrikt.

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Fluid Checkout database update
sv: Uppdatering av databasen för Fluid Checkout

en: Some changes to the database are required. As with any update, we recommend you to <strong>take a full backup of your website before proceeding</strong>.
sv: Vissa ändringar i databasen krävs. Som med alla uppdateringar rekommenderar vi att du <strong>tar en fullständig säkerhetskopia av din webbplats innan du fortsätter</strong>.

en: Update database
sv: Uppdatera databasen

en: Fluid Checkout is not compatible with the Divi Builder checkout layout
sv: Fluid Checkout är inte kompatibel med kassalayouten i Divi Builder

en: <p>Fluid Checkout needs the classic WooCommerce shortcode-based checkout form to work. When using the Divi Builder to customize the look and feel of the checkout page, the classic shortcodes are replaced with custom widgets from the Divi Builder for each part of the checkout page. These custom widgets are not compatible with Fluid Checkout.</p><p>Please edit your checkout page replacing the Divi Builder widgets with the a text widget containing the shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code>.</p>
sv: <p>Fluid Checkout behöver det klassiska WooCommerce kortkodsbaserade utcheckningsformuläret för att fungera. När du använder Divi Builder för att anpassa utseendet och känslan på kassasidan ersätts de klassiska kortkoderna med anpassade widgets från Divi Builder för varje del av kassasidan. Dessa anpassade widgetar är inte kompatibla med Fluid Checkout.</p> <p>Redigera din kassasida och ersätt Divi Builder-widgetarna med en textwidget som innehåller kortkoden <code>[woocommerce_checkout]</code>.</p>

en: Edit the checkout page
sv: Redigera kassasidan

en: Read the documentation.
sv: Läs dokumentationen.

en: Germanized PRO multistep checkout feature needs to be disabled when using Fluid Checkout
sv: Germanized PRO flerstegs kassafunktion måste inaktiveras när du använder Fluid Checkout

en: When using Fluid Checkout, the multistep feature from the Germanized PRO plugin becomes unnecessary and can cause <strong>critical errors while processing new orders</strong>. Please disable the Germanized PRO multistep checkout feature in the plugin settings.
sv: När du använder Fluid Checkout blir flerstegsfunktionen från Germanized PRO-plugin onödig och kan orsaka <strong>kritiska fel vid bearbetning av nya beställningar</strong>. Inaktivera Germanized PRO:s flerstegsutcheckningsfunktion i plugin-inställningarna.

en: Go to Germanized settings
sv: Gå till Germaniserade inställningar

en: Thanks for choosing Fluid Checkout!
sv: Tack för att du valde Fluid Checkout!

en: You have been using the plugin for a while now. How do you like it so far? <br>Please give us a quick rating, we appreciate every bit of feedback and it encourages us to keep improving the plugin :)
sv: Du har använt plugin-programmet ett tag nu. Hur tycker du om det hittills? <br>Ge oss gärna ett snabbt betyg, vi uppskattar varje liten feedback och det uppmuntrar oss att fortsätta förbättra plugin-programmet :)

en: Rate the plugin
sv: Betygsätt insticksprogrammet

en: I need help!
sv: Jag behöver hjälp!

en: Some features of WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers might not work as expected when using it with Fluid Checkout. Read <a href="%s">our documentation</a> for more information and alternative solutions.
sv: Vissa funktioner i WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers kanske inte fungerar som förväntat när du använder den med Fluid Checkout. Läs <a href="%s">vår dokumentation</a> för mer information och alternativa lösningar.

en: Read documentation
sv: Läs dokumentation

en: Don't show this again
sv: Visa inte detta igen

en: Special offers
sv: Specialerbjudanden

en: Extend all the goodness of Fluid Checkout to your cart page and thank you pages.
sv: Utöka alla fördelar med Fluid Checkout till din kundvagnssida och dina tacksidor.

en: Fluid Checkout PRO
sv: Vätskekontroll PRO

en: Design templates, optimized cart and order received pages, account matching, and much more.
sv: Designmallar, optimerade sidor för kundvagn och ordermottagning, kontomatchning och mycket mer.

en: The best tools to further <strong>improve your WooCommerce checkout conversion rate</strong> and make the purchase experience consistent on the entire journey.
sv: De bästa verktygen för att ytterligare <strong>förbättra din konverteringsgrad i WooCommerce-kassan</strong> och göra köpupplevelsen konsekvent under hela resan.

en: More design templates
sv: Fler designmallar

en: Optimized cart page
sv: Optimerad kundvagnssida

en: Optimized order received / thank you page
sv: Optimerad sida för mottagen order / tack

en: Edit cart contents at checkout page
sv: Redigera varukorgens innehåll på kassasidan

en: Account matching / user matching
sv: Matchning av konto/användare

en: Express Checkout buttons from supported payment methods
sv: Express Checkout-knappar från betalningsmetoder som stöds

en: Trust symbols on the cart and thank you pages
sv: Förtroendesymboler på kundvagns- och tack-sidorna

en: More positions for the coupon code on the checkout page
sv: Fler positioner för kupongkoden på kassasidan

en: Integrated coupon code field on the cart page
sv: Integrerat fält för kupongkod på kundvagnssidan

en: International phone numbers
sv: Internationella telefonnummer

en: Gift messages and packing slips
sv: Presentmeddelanden och följesedlar

en: Local pickup and in-store collection
sv: Lokal upphämtning och hämtning i butik

en: Upgrade to PRO &mdash; 99 EUR
sv: Uppgradera till PRO &mdash; 99 EUR

en: Fluid Checkout PRO – Bundle
sv: Fluid Checkout PRO - Paket

en: All PRO features + All add-ons for a special price.
sv: Alla PRO-funktioner + alla tillägg till ett specialpris.

en: The bundle includes all add-ons we currently offer and Fluid Checkout add-ons we launch in the future.
sv: Paketet innehåller alla tillägg som vi för närvarande erbjuder och Fluid Checkout-tillägg som vi lanserar i framtiden.

en: 226 EUR value (Save 42%)
sv: 226 EUR värde (Spara 42%)

en: Google Address Autocomplete
sv: Google Adress Autocomplete

en: Address Book
sv: Adressbok

en: EU-VAT Assistant
sv: Assistent för EU-VAT

en: All future add-ons *
sv: Alla framtida tillägg *.

en: * For as long as you have an active subscription.
sv: * Så länge du har en aktiv prenumeration.

en: Get the Bundle – Only 129 EUR
sv: Skaffa paketet - endast 129 EUR

en: All prices shown in EUR. If there are any divergencies with the prices on our website, the offers shown on the website superseed these and will be applied.
sv: Alla priser visas i EUR. Om det finns några avvikelser från priserna på vår webbplats, kommer de erbjudanden som visas på webbplatsen att tillämpas.

en: Add-ons
sv: Tilläggstjänster

en: Enhance your checkout experience with these add-ons.
sv: Förbättra din kassaupplevelse med dessa tillägg.

en: I already have it – Hide this offer
sv: Jag har det redan - Dölj detta erbjudande

en: Installed &mdash; Activate
sv: Installerad &mdash; Aktivera

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Up to 40% less checkout fields to fill in.
sv: Upp till 40 % färre fält att fylla i i kassan.

en: Avoid delivery delays and unsatisfied customers. Collect the <strong>correct address information</strong> from the first time they buy with you.
sv: Undvik leveransförseningar och missnöjda kunder. Samla in <strong>korrekt adressinformation</strong> från första gången de handlar hos dig.

en: Get this add-on &mdash; 29 EUR
sv: Skaffa detta tillägg &mdash; 29 EUR

en: Address book
sv: Adressbok

en: Multiple saved addresses for shipping and billing.
sv: Flera sparade adresser för frakt och fakturering.

en: Let customers <strong>save multiple shipping and billing addresses</strong> on their account and choose which ones to use at checkout and cart pages.
sv: Låt kunderna <strong>spara flera leverans- och faktureringsadresser</strong> på sitt konto och välja vilka som ska användas i kassan och på varukorgssidorna.

en: Get this add-on &mdash; 59 EUR
sv: Skaffa detta tillägg &mdash; 59 EUR

en: Simplified EU-VAT validation for your store.
sv: Förenklad EU-VAT-validering för din butik.

en: Collect and <strong>validate EU VAT numbers at the checkout page</strong>, removes tax charges on reverse charge basis and confirms customer location when needed.
sv: Samla in och <strong>validera EU-momsnummer på kassasidan</strong>, ta bort skatteavgifter på omvänd debitering och bekräfta kundens plats vid behov.

en: Get this add-on &mdash; 39 EUR
sv: Skaffa detta tillägg &mdash; 39 EUR

en: All add-ons are sold separately and require the <strong>Fluid Checkout Lite</strong> plugin to be installed and activated, except when noted.
sv: Alla tillägg säljs separat och kräver att plugin-programmet <strong>Fluid Checkout Lite</strong> installeras och aktiveras, förutom när det anges.

en: Select an image
sv: Välj en bild

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to get your license key, or <a href="%s" target="_blank">purchase a new license key</a>.
sv: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Logga in på ditt konto</a> för att få din licensnyckel, eller <a href="%s" target="_blank">köp en ny licensnyckel</a>.

note: translators: %s: License key expiration date.
en: Valid until %s.
sv: Giltig till %s.

note: translators: %s: License key expiration date.
en: Expired on %s.
sv: Utgått den %s.

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to renew your license key and continue to receive updates and support.
sv: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Logga in på ditt konto</a> för att förnya din licensnyckel och fortsätta att få uppdateringar och support.

en: License key cancelled.
sv: Licensnyckeln har annullerats.

en: <a href="%s" target="_blank">Purchase a new license key</a> and continue to receive updates and support.
sv: <a href="%s" target="_blank">Köp en ny licensnyckel</a> och fortsätt att få uppdateringar och support.

en: Error:
sv: Fel:

en: Setup & Documentation
sv: Installation och dokumentation

en: Great! Your checkout page is now running on Fluid Checkout.
sv: Jättebra! Din kassasida körs nu på Fluid Checkout.

en: Here are a few resources for you to get started:
sv: Här är några resurser som du kan använda för att komma igång:

en: Read the installation guide <a href="%s" target="_blank">Getting stated with Fluid Checkout</a>.
sv: Läs installationsguiden <a href="%s" target="_blank">Göra klart med Fluid Checkout</a>.

en: Setup layout and design on the <a href="%s">checkout options</a>.
sv: Konfigurera layout och design på <a href="%s">checkout-alternativen</a>.

en: Check if there are any <a href="%s">integration options</a> available for other plugins you have installed.
sv: Kontrollera om det finns några <a href="%s">integrationsalternativ</a> tillgängliga för andra plugins som du har installerat.

en: Visit <a href="%s" target="_blank">our documentation</a> for more information about Fluid Checkout features.
sv: Besök <a href="%s" target="_blank">vår dokumentation</a> för mer information om Fluid Checkout-funktioner.

en: If you ever need help, <a href="%s" target="_blank">open a support ticket</a> on our official support channel.
sv: Om du någonsin behöver hjälp kan du <a href="%s" target="_blank">öppna en supportbiljett</a> på vår officiella supportkanal.

en: Cart layout
sv: Layout för kundvagn

en: Cart optimizations
sv: Optimering av kundvagnar

en: Enable cart page optimizations
sv: Aktivera optimering av kundvagnssidan

en: Display the cart page with a layout similar to the checkout page.
sv: Visa sidan för kundvagnen med en layout som liknar kassasidan.

en: Header and footer
sv: Sidhuvud och sidfot

en: Header and footer template
sv: Mall för sidhuvud och sidfot

en: Controls whether to use the distraction free page header and footer or keep the currently active theme's header and footer.
sv: Styr om sidhuvudet och sidfoten ska vara distraktionsfria eller om det aktiva temats sidhuvud och sidfot ska behållas.

en: Distraction free header and footer
sv: Distraktionsfri sidhuvud och sidfot

en: Theme's header and footer
sv: Temats sidhuvud och sidfot

en: Cart elements
sv: Element i kundvagnen

en: Make the order summary stay visible on the cart page while scrolling
sv: Se till att ordersammanfattningen förblir synlig på kundvagnssidan när du skrollar

en: Coupon codes
sv: Kupongkoder

en: Select position where to display the coupon codes section on the cart page. Only applicable when AJAX cart and the integrated coupon codes in the checkout page are enabled.
sv: Välj position där avsnittet med kupongkoder ska visas på kundvagnssidan. Gäller endast när AJAX-korgen och de integrerade kupongkoderna i kassan är aktiverade.

en: Hidden
sv: Dolda

en: Before the cart items section
sv: Före avsnittet med artiklar i kundvagnen

en: Inside the cart items section
sv: I avsnittet om artiklar i kundvagnen

en: After the cart items section
sv: Efter avsnittet med artiklar i kundvagnen

en: Before the shipping section
sv: Före leveransavsnittet

en: After the shipping section
sv: Efter leveransavsnittet

en: Before the order summary
sv: Före ordersammanfattningen

en: Inside the order summary
sv: I orderöversikten

en: Before the order totals
sv: Innan ordern summeras

en: After the order totals
sv: Efter orderns totalsumma

en: After the order summary
sv: Efter ordersammanfattningen

en: Shipping
sv: Frakt

en: Select position where to display the shipping costs and calculator on the cart page.
sv: Välj position där fraktkostnader och kalkylator ska visas på varukorgssidan.

en: Display as a cart section
sv: Visas som en del av kundvagnen

en: Cross-sells
sv: Korsförsäljning

en: Select position where to display the cross-sells section on the cart page.
sv: Välj position där korsförsäljningsavsnittet ska visas på kundvagnssidan.

en: Before the cart actions
sv: Innan vagnen agerar

en: After the cart actions
sv: Efter vagnens åtgärder

en: Layout of cross-sell items on the cart page.
sv: Layout av korsförsäljningsartiklar på kundvagnssidan.

en: Optimized horizontal cross-sells layout
sv: Optimerad horisontell korsförsäljningslayout

en: Theme's cross-sells layout
sv: Temats layout för korsförsäljning

en: Number of cross-sell items to display on the cart page
sv: Antal korsförsäljningsartiklar som ska visas på kundvagnssidan

en: Trust symbols &amp; badges
sv: Förtroendesymboler &amp; märken

en: Add widget areas to the cart page
sv: Lägg till widgetområden på kundvagnssidan

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the cart page.
sv: Dessa widgetområden används för att lägga till förtroendesymboler och förtroendemärken på kundvagnssidan.

en: Checkout
sv: Checka ut

en: Checkout layout
sv: Layout för kassan

en: Design template
sv: Designmall

en: Dark mode
sv: Mörkt läge

en: Enable dark mode
sv: Aktivera mörkt läge

en: Header and footer templates
sv: Mallar för sidhuvud och sidfot

en: We recommend using the distraction free header and footer to avoid distractions at the checkout page. <a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">Read the research about cart abandonment</a>.
sv: Vi rekommenderar att du använder distraktionsfri sidhuvud och sidfot för att undvika distraktioner på kassasidan. <a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">Läs forskningen om övergivna kundvagnar</a>.

en: Logo image
sv: Logotypbild

en: Choose an image to be displayed on the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
sv: Välj en bild som ska visas i sidhuvudet på kassasidan. Gäller endast när du använder distraktionsfri sidhuvud och sidfot.

en: Header background color
sv: Bakgrundsfärg för sidhuvudet

en: Choose a background color for the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
sv: Välj en bakgrundsfärg för sidhuvudet på kassasidan. Gäller endast när du använder distraktionsfri sidhuvud och sidfot.

en: HTML color value. ie: #f3f3f3
sv: HTML-färgvärde. t.ex: #f3f3f3

en: Page background color
sv: Sidans bakgrundsfärg

en: Choose a background color for the checkout page. Color is applied to the <em>body</em> element.
sv: Välj en bakgrundsfärg för kassasidan. Färgen tillämpas på elementet <em>body</em>.

en: Footer background color
sv: Sidfotens bakgrundsfärg

en: Choose a background color for the checkout page footer. Only applies when using the distraction free header and footer.
sv: Välj en bakgrundsfärg för sidfoten på kassasidan. Gäller endast när du använder distraktionsfri sidhuvud och sidfot.

en: Checkout elements
sv: Checkout-element

en: Progress bar
sv: Framstegsfält

en: Display the checkout progress bar when using multi-step checkout layout
sv: Visa förloppsindikatorn för kassan när du använder kassalayout i flera steg

en: Make the checkout progress bar stay visible while scrolling
sv: Se till att förloppsindikatorn för kassan förblir synlig när du skrollar

en: Express checkout
sv: Express utcheckning

en: Enable the express checkout section
sv: Aktivera sektionen för expressutcheckning

en: Displays the express checkout section at checkout when supported payment gateways have this feature enabled.
sv: Visar avsnittet för expressutcheckning i kassan när betalningsgateways som stöds har aktiverat den här funktionen.

en: Display express checkout buttons in one line for larger screens
sv: Visa snabbköpsknapparna i en rad för större skärmar

en: Ignore additional checkout required fields when paying with a compatible express checkout payment gateway
sv: Ignorera ytterligare obligatoriska fält i kassan när du betalar med en kompatibel express checkout-betalningsgateway

en: Make the order summary stay visible while scrolling
sv: Se till att orderöversikten förblir synlig när du bläddrar

en: Choose a background color for the order summary section.
sv: Välj en bakgrundsfärg för avsnittet med orderöversikten.

en: Highlight the order totals row in the order summary table
sv: Markera raden för ordertotal i tabellen för orderöversikt

en: Most useful when the order summary section does not have a highlighted background color. Might also apply to the Cart, Order Received and View Order pages when using Fluid Checkout PRO.
sv: Mest användbart när avsnittet ordersammanfattning inte har en markerad bakgrundsfärg. Kan också gälla för sidorna Kundvagn, Mottagen order och Visa order när du använder Fluid Checkout PRO.

en: Action link on the order summary at checkout.
sv: Åtgärdslänk i ordersammanfattningen i kassan.

en: Edit cart link
sv: Redigera länk till kundvagn

en: Cart items count
sv: Antal artiklar i kundvagnen

en: Link to shop page
sv: Länk till butikssida

en: Cart items
sv: Artiklar i kundvagnen

en: Enable options to edit cart items on the checkout page
sv: Aktivera alternativ för att redigera artiklar i kundvagnen på kassasidan

en: Allow customers to change product quantities or removing items directly at the checkout page.
sv: Låt kunderna ändra produktkvantiteter eller ta bort artiklar direkt på kassasidan.

en: Hide cart items errors at the checkout page
sv: Dölj fel på artiklar i kundvagnen på kassasidan

en: Do not display the cart items errors message at the top of the checkout page. When submitting the checkout form to complete the purchase, these error messages will always be displayed.
sv: Visa inte felmeddelandet för artiklar i varukorgen högst upp på kassasidan. När du skickar in kassablanketten för att slutföra köpet kommer dessa felmeddelanden alltid att visas.

en: Place order
sv: Gör en beställning

en: Define the position to display "Place order" and terms checkbox section.
sv: Ange var kryssrutan för "Lägg order" och villkoren ska visas.

en: Some options might not be compatible with some plugins and themes.
sv: Vissa alternativ kanske inte är kompatibla med vissa plugins och teman.

en: Below the payment section
sv: Under betalningsavsnittet

en: Below the order summary
sv: Under ordersammanfattningen

en: Both below the payment section and the order summary
sv: Både under betalningsavsnittet och ordersammanfattningen

en: Add widget areas to the checkout page
sv: Lägg till widgetområden på kassasidan

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the checkout page.
sv: Dessa widgetområden används för att lägga till förtroendesymboler och förtroendemärken på kassasidan.

en: Display checkout sidebar widgets only when viewing the last checkout step on mobile devices when using multi-step checkout layout
sv: Visa widgetar i sidofältet för kassan endast när det sista kassasteget visas på mobila enheter när kassalayout i flera steg används

en: Enable integrated coupon code section
sv: Aktivera integrerad kupongkodssektion

en: Only applicable if use of coupon codes are enabled in the WooCommerce settings.
sv: Gäller endast om användning av kupongkoder är aktiverad i WooCommerce-inställningarna.

en: Display the coupon codes section title
sv: Visa rubriken för avsnittet om kupongkoder

en: Only applicable when coupon code is displayed as a separate section on the checkout or cart pages.
sv: Gäller endast när kupongkoden visas som ett separat avsnitt på kassa- eller varukorgssidorna.

en: Select position where to display the coupon codes section on the checkout page.
sv: Välj position där du vill visa avsnittet med kupongkoder på kassasidan.

en: Before the checkout steps
sv: Före utcheckningsstegen

en: As a substep before payment methods
sv: Som ett steg före betalningsmetoder

en: As a substep after payment methods
sv: Som ett understeg efter betalningsmetoder

en: Select style of the "apply coupon" button. Only applicable when the coupon code section is displayed "Before the checkout steps" on the checkout page, or "Before the cart items section" on the cart page.
sv: Välj stil för knappen "tillämpa kupong". Gäller endast när avsnittet med kupongkoden visas "Före kassastegen" på kassasidan eller "Före avsnittet med artiklar i varukorgen" på varukorgssidan.

en: Default button style
sv: Standardknappstil

en: "Add" link button
sv: Knapp för "Lägg till"-länk

en: Checkout fields
sv: Checkout-fält

en: Optional fields
sv: Valfria fält

en: Hide optional fields behind a link button
sv: Dölj valfria fält bakom en länkknapp

en: It is recommended to keep this option checked to reduce the number of open input fields, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">read the research</a>.
sv: Vi rekommenderar att du håller det här alternativet markerat för att minska antalet öppna inmatningsfält, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">läs forskningen</a>.

en: Do not hide "Address line 2" fields behind a link button
sv: Dölj inte "Adressrad 2"-fälten bakom en länkknapp

en: Recommended only when most customers actually need the "Address line 2" field, or when getting the right shipping address is crucial (ie. if delivering food and other perishable products).
sv: Rekommenderas endast när de flesta kunder faktiskt behöver fältet "Adressrad 2", eller när det är viktigt att få rätt leveransadress (t.ex. vid leverans av livsmedel och andra lättfördärvliga produkter).

en: Display the "Add" link buttons in lowercase
sv: Visa länkarna för "Lägg till" med gemener

en: Make the labels of optional field "Add" link button as <code>lowercase</code> (ie. "Add phone number" instead of "Add Phone Number"). This option also affects the link buttons for coupon code fields.
sv: Gör etiketterna för det valfria fältet "Lägg till" länk-knappen som <code>låg bokstav</code> (t.ex. "Lägg till telefonnummer" istället för "Lägg till telefonnummer"). Detta alternativ påverkar även länkknapparna för kupongkodsfält.

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Select position where to display the billing address section on the checkout page.
sv: Välj position där faktureringsadressavsnittet ska visas på kassasidan.

en: As a step before shipping
sv: Som ett steg före leverans

en: As a sub-step before the shipping address section
sv: Som ett understeg före leveransadressavsnittet

en: As a sub-step after the shipping address section
sv: Som ett understeg efter avsnittet om leveransadress

en: As a step after shipping
sv: Som ett steg efter leverans

en: As a sub-step before the payment section
sv: Som ett delsteg före betalningsavsnittet

en: Force billing and shipping addresses to the same (single section)
sv: Tvinga fakturerings- och leveransadresser att vara desamma (enstaka avsnitt)

en: Checkbox for "Same as shipping/billing address" checked by default
sv: Kryssrutan för "Samma som leverans- / faktureringsadress" är markerad som standard

en: The checkbox "Same as shiping address" will start as checked by default when the shipping address section is displayed first. <br>The checkbox "Same as billing address" will start as checked by default when the billing address section is displayed first. <br> It is recommended to leave this option checked as to significantly reduce the number of open input fields at checkout, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">read the research</a>.
sv: Kryssrutan "Samma som leveransadress" kommer att börja som markerad som standard när leveransadressavsnittet visas först. <br> Kryssrutan "Samma som faktureringsadress" kommer att börja som markerad som standard när faktureringsadressavsnittet visas först. <br> Vi rekommenderar att du låter detta alternativ vara markerat för att avsevärt minska antalet öppna inmatningsfält i kassan, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">läs forskningen</a>.

en: Highlight the billing address section in the checkout form
sv: Markera faktureringsadressavsnittet i utcheckningsformuläret

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Highlight the shipping address section in the checkout form
sv: Markera avsnittet om leveransadress i kassabokningsformuläret

en: Shipping methods
sv: Leveransmetoder

en: Choose in which position to display the shipping methods section.
sv: Välj i vilken position du vill visa avsnittet om leveransmetoder.

en: Before shipping address
sv: Före leveransadress

en: After shipping address
sv: Efter leveransadress

en: Prevent automatic selection of the first shipping method
sv: Förhindra automatiskt val av den första leveransmetoden

en: When enabled, the first shipping method available will not be automatically selected when no other shipping method was previously selected for each shipping package. <br>This option will be automatically enabled if the option for clearing the selected shipping method is enabled for the Local Pickup feature.
sv: När alternativet är aktiverat väljs inte den första tillgängliga leveransmetoden automatiskt när ingen annan leveransmetod tidigare har valts för varje leveranspaket. <br>Det här alternativet aktiveras automatiskt om alternativet för att rensa den valda leveransmetoden är aktiverat för funktionen Lokal upphämtning.

en: Local pickup
sv: Lokal upphämtning

en: Removes shipping address section when a local pickup shipping method is selected.
sv: Tar bort leveransadressavsnittet när en leveransmetod för lokal upphämtning har valts.

en: Replaces the shipping address with the pickup point location when a local pickup shipping method is selected.
sv: Ersätter leveransadressen med platsen för upphämtningspunkten när en leveransmetod för lokal upphämtning har valts.

en: Show option to clear shipping methods in the pickup location substep
sv: Visa alternativ för att rensa fraktmetoder i understeget för upphämtningsplats

en: Show a link button on the pickup location substep to clear the chosen shipping methods. This can be used to allow showing the shipping address section again if a local pickup method was previously selected.
sv: Visa en länkknapp i understeget för upphämtningsplats för att rensa de valda leveransmetoderna. Detta kan användas för att visa leveransadressavsnittet igen om en lokal upphämtningsmetod tidigare har valts.

en: Choose which address to save as the shipping address for local pickup orders.
sv: Välj vilken adress som ska sparas som leveransadress för beställningar med lokal upphämtning.

en: Save the selected pickup location
sv: Spara den valda upphämtningsplatsen

en: Save same as the billing address
sv: Spara samma som faktureringsadressen

en: Do not save any shipping address
sv: Spara inte någon leveransadress

en: Company name field for shipping address
sv: Fält för företagsnamn för leveransadress

en: Change visibility for the company name field for the shipping address section on the checkout form.
sv: Ändra synligheten för fältet för företagsnamn i avsnittet för leveransadress i kassan.

en: If field is set as "optional", which is the default visibility state, no changes will be applied to let other plugins apply any changes they need.
sv: Om fältet är inställt som "optional", vilket är standardläget för synlighet, kommer inga ändringar att tillämpas för att låta andra plugins tillämpa de ändringar de behöver.

en: Hidden (remove field)
sv: Dold (ta bort fält)

en: Optional
sv: Valfritt

en: Required
sv: Krävs

en: Add shipping phone field to the checkout form.
sv: Lägg till fältet för leveransnummer i kassablanketten.

en: Choose in which step to display the shipping phone field.
sv: Välj i vilket steg du vill visa fältet för leveransnummer.

en: Contact step
sv: Kontakt steg

en: Billing phone
sv: Telefon för fakturering

en: Add billing phone field to the checkout form.
sv: Lägg till ett fält för faktureringstelefon i utcheckningsformuläret.

en: Choose in which step to display the billing phone field.
sv: Välj i vilket steg du vill visa fältet för faktureringstelefon.

en: Enable phone number validation based on country rules
sv: Aktivera validering av telefonnummer baserat på landsregler

en: When disabled, the phone field validation will not check if country or area codes are valid for the country.
sv: När den är inaktiverad kontrollerar inte valideringen av telefonfältet om lands- eller riktnummer är giltiga för landet.

en: Only show allowed countries for shipping or billing
sv: Visa endast tillåtna länder för leverans eller fakturering

en: When enabled, only the countries allowed for shipping will be available in the shipping phone field, and only countries allowed for billing will be available for the billing phone field.
sv: När den är aktiverad kommer endast de länder som är tillåtna för leverans att vara tillgängliga i telefonfältet för leverans och endast de länder som är tillåtna för fakturering kommer att vara tillgängliga i telefonfältet för fakturering.

en: Show country code beside the flag
sv: Visa landskod bredvid flaggan

en: Show an example of a valid phone number inside phone fields
sv: Visa ett exempel på ett giltigt telefonnummer i telefonfält

en: Do not change placeholders
sv: Ändra inte platshållare

en: Show if not defined
sv: Visa om inte definierat

en: Always show
sv: Visa alltid

en: Order notes
sv: Beställningsanteckningar

en: Define the visibility of the additional order notes field.
sv: Definiera synligheten för fältet för ytterligare orderanteckningar.

en: Gift options
sv: Presentalternativ

en: Display gift message and other gift options at the checkout page
sv: Visa gåvomeddelande och andra gåvoalternativ på kassasidan

en: Allow customers to add a gift message and other gift related options to the order.
sv: Gör det möjligt för kunderna att lägga till ett presentmeddelande och andra presentrelaterade alternativ till beställningen.

en: Display the gift message fields always expanded
sv: Visa fälten för gåvomeddelanden alltid expanderade

en: Display the gift message as part of the order details table instead of a separate section
sv: Visa presentmeddelandet som en del av orderinformationstabellen i stället för i ett separat avsnitt

en: This option affects the order confirmation page (thank you page) and order details on account pages, emails and packing slips.
sv: Detta alternativ påverkar orderbekräftelsesidan (tacksidan) och orderinformationen på kontosidor, e-postmeddelanden och följesedlar.

en: Account matching
sv: Matchning av konto

en: Enable the account matching feature
sv: Aktivera funktionen för kontomatchning

en: Associate the guest customer's orders with their existing account when an account already exists with the customer's contact details.
sv: Koppla gästkundens order till dennes befintliga konto om det redan finns ett konto med kundens kontaktuppgifter.

en: Display message when an account exists with the email address provided
sv: Visa ett meddelande när det finns ett konto med den angivna e-postadressen

en: Replaces the account creation fields with a notification and option to log in. In some contexts, it might be recommended to leave this option disabled to protect the privacy of customers.
sv: Ersätter fälten för skapande av konto med ett meddelande och möjlighet att logga in. I vissa sammanhang kan det vara rekommenderat att låta detta alternativ vara inaktiverat för att skydda kundernas integritet.

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Integrations
sv: Integrationer

en: No integrations available at the moment on this section. The options related to each plugin will only appear here if that plugin is activated.
sv: Inga integrationer är tillgängliga för tillfället i det här avsnittet. De alternativ som är relaterade till varje plugin visas bara här om det pluginet är aktiverat.

en: License keys
sv: Licensnycklar

en: No license keys options available at the moment on this section. The options related to each plugin or add-on will appear here when that plugin is activated.
sv: Inga alternativ för licensnycklar är tillgängliga för tillfället i det här avsnittet. De alternativ som är relaterade till varje plugin eller tillägg kommer att visas här när det pluginet är aktiverat.

en: Visit our website for more information about our plugins and add-ons.
sv: Besök vår webbplats för mer information om våra plugins och add-ons.

en: Order pay page
sv: Beställ betalsida

en: Order pay
sv: Beställning av lön

en: Enable order pay page optimizations
sv: Aktivera optimering av sidan för betalning av order

en: Changes the layout of order pay page for existing orders pending payment from the customer.
sv: Ändrar layouten på sidan för betalning av order för befintliga order som väntar på betalning från kunden.

en: Add widget areas to the order pay page
sv: Lägg till widgetområden på sidan för betalning av order

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the order pay page.
sv: Dessa widgetområden används för att lägga till betrodda symboler och betrodda märken på betalningssidan för ordern.

en: Thank you page & order details layout
sv: Layout för tacksida och orderinformation

en: Order details optimizations
sv: Optimering av orderdetaljer

en: Enable thank you page and order details optimizations
sv: Aktivera optimering av tacksida och orderinformation

en: Changes the layout of order details on the thank you page and account pages.
sv: Ändrar layouten för orderdetaljer på tacksidan och kontosidorna.

en: Enable order details customizations on email notifications
sv: Aktivera anpassningar av orderinformation i e-postmeddelanden

en: Display new sections and change order of sections on email notifications. Styles of order details on email notifications remain unchanged.
sv: Visa nya avsnitt och ändra ordningen på avsnitten i e-postmeddelanden. Stilar för orderdetaljer på e-postmeddelanden förblir oförändrade.

en: Thank you page
sv: Tack sida

en: These options affect the thank you page, also known as order received or order confirmation pages.
sv: Dessa alternativ påverkar tacksidan, även känd som sidan för mottagen order eller orderbekräftelse.

en: Order details layout
sv: Beställningsdetaljer layout

en: Display the order details with wide layout on the thank you page
sv: Visa orderinformationen med bred layout på tacksidan

en: Add widget areas to the thank you page
sv: Lägg till widgetområden på sidan Tack

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the thank you page.
sv: Dessa widgetområden används för att lägga till förtroendesymboler och förtroendemärken på tacksidan.

en: These options affect the thank you page , view order details on account pages and on email notifications.
sv: Dessa alternativ påverkar tacksidan, visa orderdetaljer på kontosidor och på e-postmeddelanden.

en: Order actions
sv: Beställning av åtgärder

en: Choose in which position to display the order actions.
sv: Välj i vilken position du vill visa orderåtgärderna.

en: Inside the order overview
sv: Inuti orderöversikten

en: After the order overview
sv: Efter orderöversikten

en: After order sections
sv: Efter ordersektioner

en: Order status
sv: Orderstatus

en: Display the order status progress bar
sv: Visa förloppsindikatorn för orderstatus

en: Choose in which position to display the section.
sv: Välj i vilken position du vill visa avsnittet.

en: After the order overview and payment instructions
sv: Efter orderöversikt och betalningsinstruktioner

en: Before the order items section
sv: Före avsnittet om orderartiklar

en: Inside the order items section
sv: I avsnittet för orderartiklar

en: After the order items section
sv: Efter avsnittet om orderartiklar

en: On the sidebar
sv: På sidofältet

en: Order downloads
sv: Beställ nedladdningar

en: Gift message
sv: Presentmeddelande

en: Tools
sv: Verktyg

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Debug options
sv: Alternativ för felsökning

en: Debug mode
sv: Felsökningsläge

en: Using debug mode affects the website performance. Only use this option while troubleshooting.
sv: Om du använder felsökningsläget påverkas webbplatsens prestanda. Använd endast det här alternativet vid felsökning.

en: Load unminified assets
sv: Ladda obegränsade tillgångar

en: Enhanced select fields
sv: Förbättrade urvalsfält

en: Replace <code>select2</code> dropdown components with <code>TomSelect</code>
sv: Ersätt <code>select2</code> dropdown-komponenter med <code>TomSelect</code>

en: TomSelect is a simpler dropdown selection component which is less prone to errors than Select2, while offering the same features that are actually used on WooCommerce checkout pages.
sv: TomSelect är en enklare komponent för rullgardinsval som är mindre benägen att göra fel än Select2, samtidigt som den erbjuder samma funktioner som faktiskt används på WooCommerce-kassasidor.

en: Fix automatic zoom-in on form fields
sv: Fixa automatisk inzoomning på formulärfält

en: Set <code>font-size</code> inside form fields to 16px
sv: Ställ in <code>fontstorlek</code> i formulärfält till 16px

en: When the font size inside form fields is smaller than 16px, Safari and other browsers might automatically zoom in on mobile devices to make the text easier to read. When this option is enabled, it will set the font size for inside the form fields to 16px on pages optimized by Fluid Checkout to avoid it zooming in.
sv: När teckenstorleken i formulärfält är mindre än 16px kan Safari och andra webbläsare automatiskt zooma in på mobila enheter för att göra texten lättare att läsa. När det här alternativet är aktiverat kommer det att ställa in teckenstorleken för inuti formulärfälten till 16px på sidor som optimerats av Fluid Checkout för att undvika att den zoomar in.

en: The shipping destination is always set to "Default to customer shipping address" when Fluid Checkout is activated. Customers can still provide different shipping and billing addresses during checkout, an option for setting the default billing address to be the same as the shipping address is available at WooCommerce > Settings > Fluid Checkout.
sv: Fraktdestinationen är alltid inställd på "Standard för kundens leveransadress" när Fluid Checkout är aktiverat. Kunder kan fortfarande ange olika leverans- och faktureringsadresser under utcheckningen, ett alternativ för att ställa in standardfaktureringsadressen så att den är densamma som leveransadressen finns på WooCommerce > Inställningar > Fluid Checkout.

en: Fluid Checkout
sv: Vätskekontroll

en: Settings
sv: Inställningar

en: Support
sv: Stöd

en: <a target="_blank" href="%s">Upgrade to PRO</a> to unlock more options.
sv: <a target="_blank" href="%s">Uppgradera till PRO</a> för att låsa upp fler alternativ.

en: (experimental)
sv: (experimentell)

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Verify Phone Number
sv: Verifiera telefonnummer

en: Please verify your phone number.
sv: Vänligen verifiera ditt telefonnummer.

en: The Bluehost Plugin
sv: Bluehost-insticksprogrammet

en: Custom fields
sv: Anpassade fält

en: Enable custom shipping email field
sv: Aktivera fält för anpassad e-post för leverans

en: When enabled, the shipping email field from the Bluehost plugin will be added to the checkout form.
sv: När den är aktiverad läggs fältet för leverans-e-post från Bluehost-plugin till i utcheckningsformuläret.

en: Captcha Pro by BestWebSoft
sv: Captcha Pro av BestWebSoft

en: Define the position to display the captcha section. Some positions might not work depending on the captcha type chosen.
sv: Definiera positionen för att visa captcha-avsnittet. Vissa positioner kanske inte fungerar beroende på vilken captcha-typ som valts.

en: Selecting a pickup point is required before proceeding.
sv: Du måste välja en upphämtningsplats innan du kan fortsätta.

en: Pickup point
sv: Upphämtningsplats

en: Pickup point not selected yet.
sv: Upphämtningspunkten är inte vald ännu.

en: Pickup point:
sv: Upphämtningsplats:

en: Mailchimp for WooCommerce
sv: Mailchimp för WooCommerce

en: Subscribe checkbox
sv: Kryssrutan Prenumerera

en: Override the position for the subscribe checkbox on the checkout page and always display it on the contact step
sv: Åsidosätt positionen för kryssrutan för prenumeration på kassasidan och visa den alltid på kontaktsteget

en: Before Shipping Address
sv: Före leveransadress

en: (originally "%s")
sv: (ursprungligen "%s")

en: After Shipping Address
sv: Efter leveransadress

en: Selecting a collection point is required when shipping with FermoPoint.
sv: Val av uppsamlingsplats krävs vid leverans med FermoPoint.

en: If checked informs typos in email to users. (This feature has been disabled because Fluid Checkout offers the feature. Changes to this option will not take effect)
sv: Om markerad informerar typfel i e-post till användare. (Den här funktionen har inaktiverats eftersom Fluid Checkout erbjuder funktionen. Ändringar av detta alternativ kommer inte att träda i kraft)

en: Enable Mail Check: (disabled feature)
sv: Enable Mail Check: (inaktiverad funktion)

en: Carrier:
sv: Bärare:

en: Sendinblue - WooCommerce Email Marketing
sv: Sendinblue - WooCommerce e-postmarknadsföring

en: Sign up checkbox position
sv: Registrera dig kryssrutan position

en: Move the sign up checkbox to the contact step
sv: Flytta kryssrutan för registrering till kontaktsteget

en: When enabled, the checkbox will be moved to the contact step independently of the display location defined in the Sendinblue plugin settings.
sv: När den är aktiverad flyttas kryssrutan till kontaktsteget oberoende av den visningsplats som definieras i Sendinblues plugin-inställningar.

en: Theme Betheme
sv: Tema Betheme

en: Checkout progress
sv: Framsteg i utcheckningen

en: Output the checkout steps section from Betheme on the checkout, cart and order received pages.
sv: Skicka ut avsnittet med kassasteg från Betheme på sidorna för kassan, kundvagnen och mottagen order.

en: Theme Fennik
sv: Tema Fennik

en: Breadcrumbs
sv: Brödsmulor

en: Output the breadcrumbs section from the Fennik theme when using Fluid Checkout header and footer.
sv: Skriv ut brödsmulesektionen från Fennik-temat när du använder Fluid Checkout-huvud- och sidfot.

en: Theme Go
sv: Tema Go

en: My account layout
sv: Min kontolayout

en: Enable wide layout on "My account" page.
sv: Aktivera bred layout på sidan "Mitt konto".

en: Theme Impreza
sv: Tema Impreza

en: Header
sv: Huvud

en: Spacing for site header at the checkout page (in pixels)
sv: Avstånd för sidhuvud på kassasidan (i pixlar)

en: Only applicable when using the Impreza theme header at the checkout page.
sv: Gäller endast när du använder temahuvudet Impreza på kassasidan.

en: Theme Kapee
sv: Tema Kapee

en: Output the checkout steps section from the Kapee theme on the checkout, cart and order received pages.
sv: Skriv ut avsnittet om kassastegen från Kapee-temat på sidorna för kassan, varukorgen och mottagen order.

en: Theme Porto
sv: Tema Porto

en: Output the checkout steps section from the Porto theme on the checkout, cart and order received pages.
sv: Skicka ut avsnittet med kassastegen från temat Porto på sidorna för kassan, varukorgen och mottagen order.

en: Theme Pressmart
sv: Tema Pressmart

en: Output the checkout steps section from the Pressmart theme on the checkout, cart and order received pages.
sv: Skriv ut avsnittet om kassans steg från Pressmart-temat på sidorna för kassan, kundvagnen och mottagen order.

en: Theme The Gem
sv: Tema Ädelstenen

en: Output the checkout steps section from The Gem theme when using Fluid Checkout header and footer.
sv: Skriv ut avsnittet om kassans steg från temat The Gem när du använder Fluid Checkout-huvud- och sidfot.

en: Theme Woodmart
sv: Tema Woodmart

en: Output the checkout steps section from the Woodmart theme when using Fluid Checkout header and footer.
sv: Skriv ut avsnittet om kassans steg från Woodmart-temat när du använder Fluid Checkout-huvud- och sidfot.

en: Checkout options
sv: Alternativ för utcheckning

en: Disable the theme checkout options
sv: Inaktivera temats utcheckningsalternativ

en: The options display product image, quantity field, remove button and link to product page added by the theme are disabled by default.
sv: Alternativen visa produktbild, mängdfält, ta bort-knapp och länk till produktsida som läggs till av temat är inaktiverade som standard.

en: Theme Atomion
sv: Tema Atomion

en: Order progress
sv: Orderförlopp

en: Display order progress from the theme
sv: Visa orderförloppet från temat

en: Display the form field labels visible on the page
sv: Visa formulärfältens etiketter synliga på sidan

en: It is recommended to keep this option enabled for a better user experience.
sv: Vi rekommenderar att du behåller det här alternativet aktiverat för att få en bättre användarupplevelse.

en: Theme ZK Nito
sv: Tema ZK Nito

en: Add extra fields to the checkout form
sv: Lägg till extra fält i kassablanketten

en: Adds an extra shipping email and shipping phone field to the shipping address section.
sv: Lägger till ett extra fält för leveransadress (e-post och telefon) i avsnittet för leveransadress.

en: Go to the home page
sv: Gå till startsidan

en: Skip to content
sv: Hoppa till innehåll

en: Create an account
sv: Skapa ett konto

en: Log in to your account
sv: Logga in på ditt konto

en: Already have an account?
sv: Har du redan ett konto?

en: Logged in as %1$s. <a href="%2$s">Log out</a>
sv: Inloggad som %1$s. <a href="%2$s">Logga ut</a>

en: Your order has a total amount due of %s. No further payment is needed.
sv: Din order har ett totalt belopp att betala på %s. Ingen ytterligare betalning behövs.

en: Close and continue with checkout
sv: Stäng och fortsätt med kassan

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Parcel terminal
sv: Terminal för paket

en: <p>This widget has been replaced by Fluid Checkout. </p><p>When using Fluid Checkout, the checkout page needs to use the original WooCommerce shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code> to work properly.</p><p>For more information, visit the Fluid Checkout documentation.</p>
sv: <p>Den här widgeten har ersatts av Fluid Checkout. </p> <p>När du använder Fluid Checkout måste kassasidan använda den ursprungliga WooCommerce-kortkoden <code>[woocommerce_checkout]</code> för att fungera korrekt.</p> <p>För mer information, besök Fluid Checkout-dokumentationen.</p> <

en: Theme The7
sv: Tema The7

en: Additional header sections
sv: Ytterligare rubrikavsnitt

en: Output additional header sections if enabled in the theme settings.
sv: Utmatning av ytterligare rubriksektioner om detta är aktiverat i temainställningarna.

en: More information
sv: Mer information

en: Pick a Locker
sv: Välj ett skåp

en: Page template
sv: Mall för sidan

en: Use `Order confirmation` page template for block-based themes
sv: Använd sidmallen "Orderbekräftelse" för blockbaserade teman

en: Only applies when using a block-based theme.
sv: Gäller endast när du använder ett blockbaserat tema.

en: Payment form
sv: Betalningsblankett

en: Apply styles to the Stripe payment form fields
sv: Tillämpa stilar på fälten i Stripe-betalningsformuläret

en: When enabled, Fluid Checkout will apply styles optimized for compatibility with the plugin. You may want to disable this if you are using custom styles for the Stripe payment form fields.
sv: När den är aktiverad kommer Fluid Checkout att tillämpa stilar som är optimerade för kompatibilitet med plugin-programmet. Du kanske vill inaktivera detta om du använder anpassade stilar för Stripe-betalningsformulärets fält.

en: Theme Nyture
sv: Tema Nyktur

en: Output the checkout steps section from the Nyture theme when using Fluid Checkout.
sv: Skriv ut avsnittet om kassans steg från Nyture-temat när du använder Fluid Checkout.

en: Maybe be forced as "required" if the billing address section is displayed after the shipping address section, and the billing phone field is set as "required. This is needed to ensure the shipping address can be copied to the billing address when that option is checked.
sv: Kan tvingas som "required" om faktureringsadressavsnittet visas efter leveransadressavsnittet och fältet för faktureringstelefon är inställt som "required". Detta behövs för att säkerställa att leveransadressen kan kopieras till faktureringsadressen när det alternativet är markerat.

en: Maybe be forced as "required" if the billing address section is displayed after the billing address section, and the billing phone field is set as "required. This is needed to ensure the billing address can be copied to the billing address when that option is checked.
sv: Kan vara tvingad som "krävs" om faktureringsadressavsnittet visas efter faktureringsadressavsnittet och fältet för faktureringstelefon är inställt som "krävs". Detta behövs för att säkerställa att faktureringsadressen kan kopieras till faktureringsadressen när det alternativet är markerat.

en: Allows customers to make payments for orders that are either created manually by the store admin or not completed during checkout.
sv: Gör det möjligt för kunder att göra betalningar för ordrar som antingen skapas manuellt av butiksadministratören eller inte slutförs i kassan.

en: The plugin WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers is not compatible with Fluid Checkout
sv: Pluginet WooCommerce Checkout Manager av Quadlayers är inte kompatibelt med Fluid Checkout

en: Company name field for billing address
sv: Fält för företagsnamn för faktureringsadress

en: Change visibility for the company name field for the billing address section on the checkout form.
sv: Ändra synligheten för fältet med företagsnamn i avsnittet med faktureringsadress i kassablanketten.

en: Theme Bookshelf
sv: Tema Bokhylla

en: Output the checkout steps section from the Bookshelf theme when using Fluid Checkout.
sv: Skriv ut avsnittet om kassans steg från Bookshelf-temat när du använder Fluid Checkout.

en: Account password
sv: Lösenord för konto

en: An account will be created with the information provided at checkout when completing the order.
sv: Ett konto kommer att skapas med de uppgifter som anges i kassan när beställningen slutförs.

en: Choose the style of the progress bar.
sv: Välj stil för förloppsindikatorn.

en: Bars
sv: Barer

en: Theme Ireca
sv: Tema Ireca

en: WooCommerce page layout
sv: WooCommerce sidlayout

en: Force wide layout on WooCommerce pages
sv: Tvinga bred layout på WooCommerce-sidor

en: This ensures the content section is not too narrow on WooCommerce pages including checkout, cart, order received, order pay and account pages.
sv: Detta säkerställer att innehållssektionen inte är för smal på WooCommerce-sidor, inklusive kassa, kundvagn, mottagen order, orderbetalning och kontosidor.

en: WooCommerce Smart Coupons
sv: WooCommerce Smarta kuponger

en: Position on checkout page
sv: Position på kassasidan

en: Choose where to display the available coupons section on the checkout page.
sv: Välj var du vill visa avsnittet med tillgängliga kuponger på kassasidan.

en: Before the progress bar
sv: Före förloppsindikatorn

en: After the progress bar
sv: Efter förloppsindikatorn

en: Before coupon codes section
sv: Före avsnittet om kupongkoder

en: Enable international phone number fields
sv: Aktivera fält för internationella telefonnummer

en: Format phone numbers according to the rules for each country.
sv: Formatera telefonnummer enligt de regler som gäller för varje land.

en: Use precise phone number validation
sv: Använd exakt validering av telefonnummer

en: Try to ensure the phone number is a valid mobile or landline number based on the rules for the selected country code. This option uses the <code>intl-tel-input</code> precise validation feature, which may give false positives for some phone numbers.
sv: Försök att säkerställa att telefonnumret är ett giltigt mobil- eller fastnummer baserat på reglerna för den valda landskoden. Det här alternativet använder funktionen <code>intl-tel-input</code> för exakt validering, som kan ge falskt positiva resultat för vissa telefonnummer.

en: This is an experimental feature and may not work as expected in all setups. Use it with caution.
sv: Det här är en experimentell funktion som kanske inte fungerar som förväntat i alla konfigurationer. Använd den med försiktighet.

en: Phone number validation types used when precise validation is enabled.
sv: Valideringstyper för telefonnummer som används när exakt validering är aktiverad.

en: Mobile
sv: Mobil

en: Fixed line
sv: Fast telefoni

en: Toll free
sv: Kostnadsfritt

en: Or
sv: Eller

en: Contact
sv: Kontakt

en: Multi step
sv: Flera steg

en: 2 columns
sv: 2 kolumner

en: 1 column
sv: 1 kolumn

en: General styles for the checkout steps, order summary and other sections. <br>Might also apply to other pages such as the Cart, Order Received and View Order pages.
sv: Allmänna stilar för kassans steg, ordersammanfattning och andra avsnitt. <br> Kan även gälla andra sidor, t.ex. sidorna Kundvagn, Mottagen order och Visa order.

en: The design template <em>"Split"</em> is not available when using <em>"1 column"</em> layout and will fall back to <em>"Minimalist"</em> if chosen.
sv: Designmallen <em>"Split"</em> är inte tillgänglig när du använder <em>"1 column"</em> layout och kommer att falla tillbaka till <em>"Minimalist"</em> om den väljs.

en: Before checkout steps
sv: Steg före utcheckning

en: When using the <em>"1 column"</em> checkout layout this option is always set to <em>"Before checkout steps"</em> and also applies to desktop view.
sv: När du använder kassalayouten <em>"1 kolumn"</em> är det här alternativet alltid inställt på <em>"Före kassans steg"</em> och gäller även för skrivbordsvyn.

en: Position for the extra order summary section on mobile.
sv: Position för den extra orderöversikten i mobilen.

en: The option <em>"On the site header"</em> only applies when using the distraction-free header.
sv: Alternativet <em>"På sidhuvudet"</em> gäller endast när du använder det distraktionsfria sidhuvudet.

en: On the site header (requires distraction-free header)
sv: På webbplatsens rubrik (kräver distraktionsfri rubrik)

en: Initial state for the expansible order summary section on mobile.
sv: Initialt tillstånd för det expansiva orderöversiktsavsnittet på mobilen.

en: We recommend setting it as <em>expanded</em> for the following countries due to regulatory requirements: <strong>Germany</strong>, <strong>Austria</strong>, <strong>Switzerland</strong>, <strong>Netherlands</strong>, <strong>Poland</strong>, <strong>Belgium</strong> and <strong>France</strong>.
sv: Vi rekommenderar att du ställer in den som <em>expanded</em> för följande länder på grund av lagstadgade krav: <strong>Tyskland</strong>, <strong>Österrike</strong>, <strong>Schweiz</strong>, <strong>Nederländerna</strong>, <strong>Polen</strong>, <strong>Belgien</strong> och <strong>Frankrike</strong>.

en: Collapsed
sv: Kollapsad

en: Expanded
sv: Utökad

en: Do not show
sv: Visa inte

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

[ctx: Button label for applying coupon codes]
en: Apply
sv: Tillämpa

[ctx: Checkout step title]
en: Contact
sv: Kontakt

[ctx: Checkout step title]
en: Shipping
sv: Frakt

[ctx: Checkout step title]
en: Billing
sv: Fakturering

[ctx: Checkout step title]
en: Payment
sv: Betalning

[ctx: Checkout substep change link label]
en: Change
sv: Förändring

[ctx: Checkout substep save link label]
en: Save changes
sv: Spara ändringar

[ctx: Substep review text]
en: None.
sv: Ingen.

[ctx: Image uploader.]
en: No image selected.
sv: Ingen bild vald.

[ctx: Settings section]
en: Cart
sv: Vagn

[ctx: Settings section]
en: Order pay
sv: Beställning av lön

[ctx: Settings section]
en: Thank you
sv: Tack så mycket

[ctx: Settings section title]
en: Integrations
sv: Integrationer

[ctx: Settings section title]
en: License keys
sv: Licensnycklar

[ctx: Captcha position]
en: Before place order section
sv: Innan du lägger order avsnitt

[ctx: Captcha position]
en: Before place order button
sv: Innan du lägger orderknappen

[ctx: Close button aria-label]
en: Close
sv: Nära

[ctx: Log in link label at checkout contact step]
en: Log in
sv: Logga in

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue below
sv: Eller fortsätt nedan

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue as a guest
sv: Eller fortsätt som gäst

[ctx: Clear image selection on admin pages.]
en: Remove image
sv: Ta bort bild

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number translators: %d: Package number
en: Shipping %d
sv: Frakt %d

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
sv: Frakt

[ctx: Used as fallback for "Proceed to next step" button label]
en: next step
sv: nästa steg
